BBC çekim yaparken Etna Yanardağı patladı: 10 yaralı

İtalya'nın Sicilya Adası'nda bulunan ve şubat ayı sonunda yeniden faaliyete geçen dünyanın en aktif yanardağlarından Etna, BBC ekibi bölgede çekim yaptığı sırada patladı. Yanardağın patlamayla birlikte fırlattığı lav ve taşlar, BBC ekibindekiler dahil 10 kişinin yaralanmasına neden oldu

17 Mart 2017, Cuma 14:22
A A
BBC çekim yaparken Etna Yanardağı patladı: 10 yaralı
Patlama sırasında bölgede bulunan BBC Bilim Muhabiri Rebecca Morelle Twitter'a yazdığı mesajlarda, "büyük bir patlama" yaşandığını ve "uçuşan alevli kaya parçaları ve kaynar su buharı" altında dağdan aşağı koşarak kaçtıklarını aktardı.


'ÇOK SARSILDIK, ÇOK KORKUTUCUYDU'


Bölgede bulunan herkesin kurtarma ekipleri tarafından tahliye edildiğini belirten Morelle, "BBC ekibinin tamamının durumu iyi - birkaç kesik/morluk ve yanık var. Fakat çok sarsıldık, çok korkutucuydu" diye yazdı.

Morelle ayrıca, kendileriyle birlikte bölgede olan bir volkan bilimcisinin 30 yıllık kariyerinde en tehlikeli tecrübesinin bu olduğunu söylediğini de belirtti.Vücutlarının çeşitli bölgelerinde kesik ve yanıklar oluşan yaralılardan 6'sı hastaneye kaldırıldı.


'LAV KARLA TEMASA GEÇİNCE'


İtalyan Ulusal Jeofizik ve Volkan Bilimi Enstitüsü'nden araştırmacı Boris Behncke, şiddetli patlamanın Etna'nın püskürttüğü lavın karla temasa geçmesi sonucu meydana geldiğini söyledi.

Patlamanın meydana geldiği 2 bin 700 metre yüksekliğindeki bölgenin "sarı alarm bölgesi" içinde olduğu ve bu bölgeye ancak uzman rehberler eşliğinde girişe izin verildiği belirtiliyor.

İşte o korkunç anlar...


2800 metrenin üzeri ise "kırmızı bölge" olarak anılıyor ve bu yüksekliğe çıkılmasına izin verilmiyor.

Etna Yanardağı yakınındaki Nicolosi kasabasının Belediye Başkanı Nino Borzi, olay sırasında bölgede 15'i yabancı turist olmak üzere 35 kişinin bulunduğunu açıkladı.Borzi bu kişilerin bölgeyi iyi tanıyan rehberler sayesinde ciddi şekilde yaralanmaktan kurtulduğunu belirtti.

Etna'da 12 Eylül 1979'da meydana gelen patlamada 9 kişi hayatını kaybetmiş, 23 kişi de yaralanmıştı.

Övgü PINAR / ROMA - BBC
Sıradaki haber yükleniyor...