BBC: "Türkler koalisyon hükümetlerini sevmezler"

BBC: 'Türkler koalisyon hükümetlerini sevmezler'

Bugün tüm gün ana haberlerde sürekli Türkiye'deki genel seçimleri veren BBC televizyonu, akşamüstü AK Parti'nin seçimleri kazandığı belli olduktan sonra "Türkler koalisyon hükümetlerini sevmezler. Tek partiyi ve güçlü lideri isterler" yorumunu yaptı

01 Kasım 2015, Pazar 23:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türk bayrağını tutan bir gencin  fotoğrafı ile birlikte kullanılan Ankara muhabiri Mark Lowen’in verdiği haberde, "5 ay önce seçimi kaybeden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidardaki partisi, bugünkü genel seçimlerde hiç beklenmedik farklı bir çoğunluk kazandı. Sadece çoğunluğu kazanmadı aynı zamanda oyların büyük payını alarak büyük bir zafer elde etti. AK Parti yeni seçim kararıyla oynadığı kumarın, karşılığını aldı. Erdoğan şimdi anayasal yolları deneyerek referandum yapmadan başkanlık sistemini  getirebilir" yorumunu yaptı ve  Erdoğan’ın bundan sonra neler yapabileceğinin merak konusu olduğunu söyledi.

PKK’nın  temmuz ayında ateşkesi kestikten sonra şiddet eylemlerini çoğalttığına işaret eden BBC, bu seçim sonuçlarından sonra PKK’nın şiddeti artırabileceğine dikkat çekti.

Son haftalarda  3 bombalı saldırının olduğunu, Erdoğan’ın Suriye’deki radikal örgütlerle temaslarda bulunduğunu ileri süren BBC, AK Parti’nin halka "Bize oy verin. Size istikrar ve güven sağlayalım" sözünü verdiğine işaret etti.

Türkiye’nin  darbelerle, ekonomik krizlerle ve terörle sarsılan geçmişini anlatan BBC, Türkiye’nin 3 bombalı olay yaşadığına değinirken "Halk Erdoğan’ı istedikleri lider olarak görüyor. Partisinin tek başına iktidar olmasıyla hakkındaki tenkitler artabilir ama halk muhafazakar Müslüman sesinin  dünyada duyulacağından mutlu. Batı ile ilişkileri sert. Geçen hafta bir TV kanalı kapatıldı ama halk muhafazakar Müslüman sesin kazanmasından mutlu oldu" yorumunu yaptı.


Faruk ZABCI/LONDRA,(DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Erdoğan'ın suç duyurusunda bulunduğu CHP'li Engin Altay'a soruşturma