BBG Melih, yarışmadan kazandığı parayla komşusunun kalp ameliyatını yaptırmış

2001 yılında ekrana gelen ve izlenme rekorları kıran Biri Bizi Gözetliyor yarışmasında 02 Melih yani Melih Değirmenci birinci olmuştu. Şimdilerde oyunculuk ajansı sahibi olan Değirmenci, BBG evinin ona neler kattığını ve değişen hayatını anlattı.

18 Eylül 2020, Cuma 09:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

2001 yılında Biri Bizi Gözetliyor yarışması yani BBG evi ile tanıştık. 15 yarışmacı 3 ay, 7/24 gözetlenen bir evin içinde 100 bin TL’nin sahibi olmak için yarışacaktı. Evin içerisindeki her yarışmacının bir lakabı, numarası vardı. Filozof Eray, “Of Deli Gönül” Tarık, 01 Murat, 05 Dilek, Akmerkez Hülya, Doğa Bey gibi yakın geçmiş popüler kültürünün en önemli figürleri...İlk BBG evinin birincisi ise nam-ı diğer 02 Melih yani Melih Değirmenci oldu. Yarışmanın finali, o dönem televizyondaki en yüksek reytingi de aldı. 02 Melih’in yarışma evinden çıkış dansı 2001 yılının en çok konuşulan konusuydu.

Değirmeci, yıllar sonra Hürriyet'ten Eda Solmaz'a açıklamalarda bulundu.

Daha önce Türkiye’de yapılmamış bir yarışmaya neden başvurdunuz?

Motivasyonum korkuydu. 19 yaşındaydım, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği bölümünde okuyordum. Derslerden kalmıştım ve bunun nedeni dans tutkumdu. Babama bunu açıklayamazdım ve muhakkak bir mazeret bulmam lazımdı. ‘15 gün BBG evinde kalırım belki finale kadar gidemem ama derslerden kalma nedenim olarak bunu gösterebilirim’ diye düşündüm. 15 gün diye çıktığım o yol, 19 yılı buldu.

İşte 02 Melih'in açıklamalar:

Final günü evde tek başıma kalana kadar büyük ödülü alacağımı düşünmedim. Bu halkın takdiriydi. Ardından 8 dizide, 5 sinema filminde oyunculuk yaptım. Her şey tamamen değişti. O yarışmaya girdiğimde çok akıllı değil ama zeki bir çocuktum. Çok gençtim. Şu anki dizilerde başrol oyuncuları dahil o zamana kadar kimsenin görmediği bir şöhreti yaşadım. 19 yaşında iddia ediyorum bugünün Türkiye’sinde kimsenin yaşamadığı bir hayatı da yaşadım. Kimsenin sahip olamadığı lükslerim oldu. Kimsenin yanına oturamadığı ya da yanına izinle gittiği kişiler benimle aynı masaya oturmaya çalışıyordu. 

Bu kapıları açan da yarışmayla beraber şöhretin verdiği güçtü. Ama hiçbir zaman çıkarken o kapıları kapatmadım. Toplumun her kademesinden hep insan biriktirdim. O da şimdiki işimin gelişmesini sağladı.

Melih Değirmenci, şu anda Cactus Cast Ajans’ın sahibi. Hatta Türkiye’deki en kalabalık oyuncu ajansı olduklarına dair de bir iddiası var.

81 ilde 97 bin kişiyle şu an sinema televizyon sektörünün en büyük cast hizmetini veriyoruz. Bunun haricinde 160’a yakın da profesyonel oyuncumuz var. Birebir ilgilendiğim 35’e yakın oyuncum var. Ve 2 yıl gibi bir zamanda oyuncu verdiğimiz birçok proje oldu. İzmir’de oyunculuk eğitimi veren bir okulum da var. İzmir Film Festivali’nin koordinatörlüğünü üstleniyorum. Türkiye’nin her yerinde çalışıyoruz.

BBG Melih ayrıca yarışmadan sonra 4 kere hayata sıfırdan başladığını da söylüyor.

Birçok iş yaptım. Oto yıkama, kebapçılık, ajans sahipliği, oyunculuk, medya patronluğu, yapımcılık... 2009 yılında her şeye 6 yıl ara verdim. Ailemin işleri ile ilgilendim. Maddi olarak kendimi toparlamam ve sıfırdan başlamam gerekti. Çünkü ben bu hayata 4 kere kimsenin bilmediği bir şekilde sıfırdan başladım. Ayağa kalkmak için kendinizle olan hesabınızı ilk başta bitireceksiniz. Kendinize kızmayı bırakacaksınız. Hatalarınız yüzünden kendinize küsmeyeceksiniz. Ben bu oyunculuk ajansını kurarken başarılı olacağımı biliyordum. Ama işlerimin bu kadar başarı getireceğini bilmiyordum. Çok çalıştım ve şimdiye kadar 26 projeye imza attık.


2001 yılının magazin iddialarından biri de BBG evindeki Akmerkez Hülya’nın 02 Melih’e âşık olduğuydu. Değirmenci’ye “BBG evine dair bazı şehir efsaneleri var. Mesela birileriyle aşk yaşadığınız gibi... Doğru mu” diye soruldu:

BBG, 7/24 kameralarla gözlemlenen bir programdı. Şöhretin kaybını hisseden insan her şeyi yapar. O dönem benim de böyle söylentilere maruz kalmamdaki sebepler oydu. Benden çocuğu olduğunu iddia eden kadınlar da vardı. Ve o kadınlar 9 yaşındaki çocuklarının 19 yaşındaki bir çocuktan yani benden olduğunu söylüyordu. Gerçekler önemliydi. Aşk yaşadığım gibi iddialarda bulunuldu ama öyle bir şey olmadı. Olsaydı da olurdu yani 19 yaşındaydım. Ben ‘oldu’ deseydim bu söylenti daha kısa sürer ve bugünlere kadar gelmezdi. Ama yalan söylemedim. Aşk yaşanmadı.

Değirmenci, yarışmadan Tarık (Şimşek), Murat (Makar), Sinan (İlhan) ile hâlâ dostluklarının devam ettiğini söylüyor. O dönem rüya gibi bir kadro kurulduğunu da belirtiyor: “Biz daha samimi, halkın anladığı insanlardık. Bizden sonra yarışmaların da keyfi kaçtı. Eve giren insanlar kendilerinden önceki dönemlerde neyin reyting getirdiğini ya da neyin prim yaptığını bildiğinden yapmacıklaştı. İlk dönem yarışmacıları daha çok ne yapacaklarını bilmeyen insanlardan oluştuğu için sahtelik yoktu, biz gerçektik.

Melih Değirmenci, BBG evinde kazandığı parayla ne yaptığını ise 8 yıl boyunca sakladığını söylüyor:

O parayla komşumun kalp ameliyatını yaptırdım. Komşumuza ‘Bu hayatta her şey olabilir, ümidini kesme, bana bu para nasip olursa sana bu ameliyatı yaptırırım’ dedim. O insanı bu senenin başında kaybettik ama en azından hayatını yaşadı. O dönemde bir sabah programı sunuyordum, Güney Doğu’da bilgisayar sınıfı açtırdım. Ben para için değil başarılı olmak için çalıştım.

İzmir-İstanbul arası bir hayatı olan, evli ve 6 yaşında bir kız babası Melih Değirmenci’nin yarışma sonrası kendi yoluna çizebiliyor olması önemli. Gençlerle çalışan Değirmenci, onlara da bu öğütü verdiğini söylüyor: “Genç öğrencilere oyuncu mu yoksa şöhretli mi olmak istediklerini, birinden birini seçmesi gerektiğini söylüyorum. Çünkü şöhret olmanın yolu bende yok. Şöhretin kaybı depresyondur. Bu depresyonu kaldırabilmenin tek yolu ise ailedir. Aileniz başarının önemli olduğunu söylemeli.” Bugün BBG düzenlenmiş olsaydı katılmayacağını belirten Değirmenci, “2020 yılındaki Melih halimle öyle bir yarışmaya katılmam” diyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aslı Omağ'a turist şoku: Azmak Nehri'nde zor anlar