BDP'li vekil kürsüde gözyaşlarını tutamadı

BDP'li vekil kürsüde gözyaşlarını tutamadı

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada Erciş'te yaşadığı bir olayı anlatırken gözyaşlarını tutamadı

08 Şubat 2012, Çarşamba 10:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Barış ve Demokrasi Partisi Van Milletvekili Özdal Üçer, BDP grubu adına yaptığı konuşmada Erciş'te deprem sonrası yaşadığı bir olayı aktardı. Kürsüde duygusal anlar yaşayan Üçer, konuşmakta güçlük çekince, Sırrı Sakık "teşekkür et, gel" diyerek çalışma arkadaşına seslendi. Kürsüde bir süre sessiz kalan Üçer, konuşmasına devam etti.

İşte Üçer'in tutanaklara yansıyan anlatımıyla, kürsüde gözyaşlarını tutamayarak anlattığı o olay:

"Ben, bir anımı paylaşmak istiyorum: Erciş'teydim, bir genç yanıma yaklaştı, dedi ki: "Sayın Vekilim, bir şey arz edebilir miyim?" Tabii, askerî düzenden öğrenmiş, ne yapmışsa, herhâlde ilk defa yanında, o kadar yakınında bir vekil gördü. "Evet." dedim. Hiç, katıksız anlatıyorum. "100 liram var." dedi. Ben de gayriihtiyari -o kadar yaşadığım yoğunlukların içinde- gülerek dedim ki: "Olsun, 100 lirası olmayanlar da var.", "Hayır, öyle bildiğiniz gibi değil." dedi, gözleri sulandı. Ben de "Kusura bakma, sen paradan doğrudan bahsedince ben meseleyi bilmiyorum. Hani sadece para mevzusunu dile getirdiğin için ben de '100 lirası olmayanlar var, onları da biliyorum.' onu söyledim." dedim ve ben o an -bunu anlatmak zorundayım, özel vurgulamak istemiyorum ama- değerlerle ilgili o kadar büyük bir git gel yaşadım ki kendi tahayyülümde. Bana dedi ki: "100 liram var. Benim çocuğum enkaz altında kalmıştı, Diyarbakır'a götürmüşler, yaşamını yitirmiş ve bana haber vermişler, süresi dolmak üzere, gidip cenazesini almazsam çocuğumu kimsesizler mezarına gömecekler, defnedecekler. Benim 100 lira, gidersem geri gelme imkânım yok." Şimdi, böylesi bir ülkede, böylesi bir dünyada, sekiz yaşında depremde yaşamanı yitirmiş bir çocuğun cenazesini defnedebilecek bir imkân yok mu? (BDP sıralarından alkışlar)

SIRRI SAKIK (Muş) - Özdal, teşekkür et, gel.

ÖZDAL ÜÇER - Hayır, konuşacağım.  Özür diliyorum. (AK PARTİ sıralarından "Mesele anlaşıldı.") O konuyu geçeceğim, başka konular dile getirmem lazım.

Özdal Üçer, AK Parti sıralarından gelen tepkilere karşılık vererek konuşmasını sürdürdü.

Yasemin Kaptanbaş / Posta İnternet

 

 

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ardahan’da güvenlik toplantısına katıldı