Bebeği memeden keserken bunları yapmayın!

Bebeği memeden keserken bunları yapmayın!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Melike Özberk Koç, bebekleri memeden kesme süreci konusunda önemli bilgiler verdi. Koç, "Meme ucuna sabır taşı, kekik yağı, acı biber ya da salça sürmek, 'Yara oldu' diyerek bant yapıştırmak gibi davranışlar çocuğun güven duygusunu zedeler" dedi

17 Temmuz 2019, Çarşamba 09:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Anneler için gebelikte başlayan "Acaba sütüm gelecek mi?, Bebeğimi emzirebilecek miyim? " kaygısının bebek biraz büyüdükten sonra "Sütten nasıl keseceğim?" kaygısına dönüşebildiğini dile getiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Melike Özberk Koç, "Anne ile bebeğin fiziksel bağlanması anne rahmine düşüp göbek kordonunu oluşturacak ilk birkaç hücre ile başlıyor ve doğum sonrası emzirme ile farklı bir boyut kazanıp devam ediyor. Bu güçlü fiziksel bağlanma beraberinde duygusal bağlanmayı da getirdiği için çoğu defa emzirme sürecinin bitecek olması annede sanki anneliğinden bir şeyler yitip gidecekmiş gibi bir hüznüne sebep olabiliyor. Dönemlerden oluşan bu yaşam yolculuğunda emzirmenin de bir süreç olduğu, zamanı geldiğinde anne ve bebeğin emzirme ve emme eylemi ile hafızalarda tadı kalacak şekilde vedalaşabilmesi de gerekiyor" dedi.

'2 YAŞ SONRASI EMZİRMEYİN'

Çoğunlukla ilk 6 ayı sadece anne sütü olmak üzere 2 yaş civarlarına kadar emzirmenin tavsiye edildiğini belirten Dr.Melike Özberk Koç, "Ben de mesleki tecrübelerim ve eğitimim ışığında hiçbir çocuğun anne sütünden mahrum kalmamasından yanayım. Ancak 2 yaş civarlarında anne ve bebeğe uygun zaman diliminde emzirmenin bitirilmesi taraftarıyım. Zaman zaman sosyal medyada 'Anne sütü çok faydalıdır, gerekirse ilkokula kadar hatta daha ötesi emzirilmelidir' gibi yaklaşımların hem annenin hem de bebeğin ruhsal-bedensel sağlığına uygun olabileceğini düşünmüyorum. Eğer bebek bu döneminde kendi isteği ile daha az emmeye, memeyi sormamaya başlar ise siz de süreci destekleyin ve aklına getirmeyin. Bu anne ve bebek için en kolay olanıdır.

'BASİT CÜMLELERLE BİTTİĞİNİ ANLATIN'

Maalesef her zaman bu kadar kolay olmayabiliyor ve çocuk büyüdükçe daha da sık emmek, memeden hiç uzak kalmamak isteyebiliyor. Eğer anne olarak sütten kesmeye kesin karara vermişseniz basit cümlelerle bir süre sonra memede süt biteceğini çocuğa anlatın. Sonraki süreçte emme aralarını olabildiğince açmaya çalışın. Bu dönem muhtemelen birkaç hafta sürecektir. Kesin kararınızı verdiğiniz zaman gün belirleyin ve o gün hoş bir memeye bye bye partisi düzenleyebilirsiniz. Çocuklarda erişkinler gibi neden-sonuç ilişkisine önem verirler ve istediğinde biz 'Bye bye yaptık' yeterli bir açıklama olabilecektir. Bu süreçte size eşlik edecek olan başta baba olmak üzere diğer aile bireylerinden mutlaka destek alın.

'AĞLADI DİYE YARIDA BIRAKMAYIN'

Elbetteki ilk günler sık sık soracaktır, hatta belki ağlayacaktır. Ağlamanın bedensel ve ruhsal alanda bir toksin atma metodu olduğunu unutmayın! Ağlayan çocuğunuza sık sık sarılın, meme olmasa bile yanında olduğunuzu hissettirin. Bu yaklaşımla birkaç gün içinde sormaları bitecek ve durumu kabul edecektir. Ağladığı için süreci yarım bırakırsanız unutmayın ki bir dahaki deneme çok daha zor olacaktır" şeklinde konuştu.

SABIR TAŞI, KEKİK YAĞI SÜRMEYİN ÇÜNKÜ...

Dr.Melike Özberk Koç, annenin tatile çıkıp çocuğu başka bir aile büyüğüne bırakması ile olan memeden kesme şeklinin çocukta terk edilme anksiyetesi oluşturabileceğini vurgulayarak, "Meme ucuna sabır taşı, kekik yağı, acı biber ya da salça sürmek, 'Yara oldu' diyerek bant yapıştırmak gibi davranışlar çocuğun güven duygusunu zedeler. Memeyi bıraktırırken biberon ile süte başlamak, gece uyandığında biberon ile besleme, gereksiz kalori, diş çürükleri ve reflüye neden olabileceği gibi ayrıca daha sonra da biberondan vazgeçirmek ayrı bir çabaya neden olacaktır" ifadelerini kullandı.

İHA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sedef hastalığı hakkında her şey