Bebeğinizi beslerken bu önerilere kulak verin

Anneler için yenidoğan beslenme konusu her zaman büyük önem taşır. İşte bu dönemde her annenin bilmesi gereken en doğru beslenme önerileri…  

10 Mayıs 2017, Çarşamba 17:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yenidoğan bebeklerin nasıl besleneceği her annenin doğumdan sonra duyduğu endişelerin başında gelir. İlk günler sütün bebeği besleyecek düzeyde olmaması anneyi endişelendirir. Bu durum onlarda sütüm gelmiyor endişesi yanında sütünün gelmemesi durumunda mamaya başlama fikrini düşünmesine neden olur.

Uzmanlar beynim vücudun eczanesi olduğunu ve neye inanılırsa onun yaşanacağını, beynin ona göre kimyasal maddeler salgılayıp, vücudun da ona göre tepki vereceğini ifade ederler.

Bu nedenle annenin sütünün gelmeme ihtimalini düşünmemesi ve bebeğine sütünün yettiğine inanması istenir. Anneler buna ne kadar çok inanırlarsa sütlerinin bebeklerine o kadar yeterli olacağı belirtilir.  

BEBEĞİN DOĞUMUNDAN SONRA BESLENMESİ

BEBEĞİN DOĞUMUNDAN SONRA BESLENMESİ

Uzmanlar,  yenidoğan bebeklerin mümkünse ilk yarım saate, en geç 1 saat içerisinde emzirilmesini önerirler. Bunun nedeni olarak, daha sonraki zamanlarda bebeğin uyumak isteyeceği ve beslemek için bebeğin uyandırılmasının zor olacağını gösterirler.

Bebeğin her istediği zaman emzirilmesinin yanı sıra her 2-3 saatte bir emzirilmesinin uygun olacağı, bebeğin uyku saatinin 3-4 saatti geçmesi durumunda da uyandırılıp emzirilmesi önerilir. Bebek 2-3 hafta sonra açlık hissetmeye başlayacağından kendisi uykudan uyanıp emmek isteyecektir.  

DOĞRU POZİSYONDA EMZİRİLMELİ

DOĞRU POZİSYONDA EMZİRİLMELİ

Bebeğin doğru pozisyonda emzirilmesinin sağlandığı sürece sütün gelmeme durumunun olmayacağı ifade edilir.

Doğum sonrasında sütünün gelmediği için kaygılanan anneler, bebeklerinin aç kalması korkusu nedeniyle mama vererek besleme eğilimine gidebilirler. Bu durumdaki annelere emzirme danışmanları tarafından emzirmeyle ilgili eğitim verilmesinin yanında psikolojik desteğin de sağlanması önerilir.  

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMAK

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMAK

Annelerin sütlerini artırmaları için iyi beslenmeleri yanımda yeterli sıvı almaları ve iyi dinlenmeleri en önemli faktörler arasında yer alır.

Uzmanlar annenin sütünün artması için günde 2-3 litre su ya da sıvı içecekleri tüketmesinin yeterli olacağını belirtirler.  

BEBEKTE GAZ ŞİKÂYETLERİ

BEBEKTE GAZ ŞİKÂYETLERİ

Sağlıklı bebeklerde görülen nedensiz ağlamalar gaz sancısı (kolik) olarak tanımlanmaktadır. Genellikle bebek 2-3 haftalık olduğu dönemlerde başlar, 4-6 hafta en yoğun dönemine ulaşır ve çoğunlukla 3-4. Aylardan sonra ortadan kaybolur. Sıklıkla akşamları durdurulamayan ağlama nöbetleri şeklinde kendini gösterir.

Bebekte gaz belirtilerinde, sürekli huzursuzluk hali ve rahatlamak için anneyi emme isteği olur. Bebeğin karnı şişer ve bacaklarını karnına çekerek gazı atmaya çalışır.  

GAZ YAPAN YİYECEKLERDEN UZAK DURUN

GAZ YAPAN YİYECEKLERDEN UZAK DURUN

Söz konusu dönemlerde bebeklerini emziren annelerin gaz yapan yiyeceklerden uzak durmaları önerilir. Karnabahar, soğan, kuru fasulye, brokoli, lahana, kepekli yiyecekler, portakal, limon, greyfurt gaz yapabilir. Kafeinli içecekler, çay, çikolata da gaz yapabilir.

Anne bebeğini her beslenme sonrasında mutlaka gazını çıkarılmalıdır. Bebekte gaz sancısı yaşandığı durumlarda anne babanın ninniler mırıldanıp bebeği kucağında gezdirmelerinin, devamlı sesler çıkarmalarının ve ritmik hareketler  (elektrik süpürgesi ya da saç kurutma makinesinin sesi gibi) yapmalarının bebeği sakinleştirici etkisinin olabileceği ifade edilir.  Anne Sütünü Hangi Besinler Arttırır?  

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bu besinlere dikkat! Fazlası faydadan çok zarar veriyor!