Bebek masajı nasıl yapılır? Bebek masajı teknikleri...

Bebeğinize masaj yapmak anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirir ve rahatlatarak uyumasını sağlar. Peki, Bebek masajı nasıl yapılır? İşte bebek masajı teknikleri...

20 Aralık 2019, Cuma 10:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Bebek masajı faydalı mı?

Bebek masajı faydalı mı?

Masajlar bebeğinizle yakın bir ilişki kurmanız için harika bir yoldur. Bebeğinizle etkileşime girdikçe güven ve iletişim de gelişir. Bebeğiniz yapacağınız sakinleştirici dokunuşlar bebeğinizin kendini sevdildiğini hissetmesine yardımcı olur. Rahatlatan mesajlar bebeğinizin uykusunu da düzenlemeye yardımcı olur. 

Bebek masajının sağlığa faydaları

Masaj bebeğinizin dolaşım ve sindirim sistemini uyarmaya yardımcı olur. Özellikle de gaz, kramp, kolik rahatsızlıklar ve kabızlık sorunlarını hafifletir. Masajlar bebekte kas gerginliğini, ağrıları ve diş rahatsızlıklarında doğan ağrılarının azaltılmasında faydalıdır. 

Bebek masajına ne zaman başlamalısınız? 

Bebek masajına ne zaman başlamalısınız? 

Bebeklerin anne dokunuşunu hissetmesi ve tanıması için doğuklarından hemen sonra minik dokunuşları başlatmalılar. Birçok anne ve baba, bebeğini göğsünde, çıplak tenlerine temas ettirerek sever. Bu cilt bakımı olarak bilinir. Bebeğinizi kendinize yakın tutarak yavaşça sırtını ve bacaklarını okşayın. Ve ardından tüm vücuduna sakince ve hafif dokunuşlarla masaj yapın. 

Doğumdan birkaç hafta sonra bebeğinize masaj yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak, bebeğinizin ruh halini takip edin. Bebeğinizi rahatsız eden herhangi bir masaj tekniği uygulamayın. 

Uzmanlara göre bebeğiniz başını sizden uzağa çeviriyor veya kollarınızı sıkıyorsa masaj yapmak için en doğru bir zaman olmayabilir. Ayrıca uzmanlar, bebeğinizi besledikten sonra 45 dakika beklemeniz gerektiğini söylüyor. 

Bebek masajı ne sıklıkta yapılır?

Bebek masajı ne sıklıkta yapılır?

Bebeğinize ne sıklıkta masaj yaptığınız size ve bebeğinize bağlıdır. Bazı ebeveynler bebeklerine günlük olarak masaj yapar. Bebeğinizin uyumasına yardımcı olmak için bazı teknikleri iyi bilmeniz gerekiyor. 


Bebeğinize masaj yapma teknikleri

Bebeğinize masaj yapma teknikleri

• Rahat bir atmosfer sağlayın 

• Bebeğinize sıcak, sessiz bir yerde masaj yapın. Siz ve bebeğinizin rahat bir yerde olduğunuzdan emin olun.


Bebeğinize masaj yapma teknikleri

Bebeğinize masaj yapma teknikleri

• Göz temasını koruyabilmeleri için sırtlarına havlu yerleştirin. Bu onların yatağı da olabilir.

• Üstlerini değiştirme zamanlarının masaj zamanı olduğunu bilmelerini sağlayın. İleride üstlerini değiştirirken de sorun çıkarmayacaklardır. 

• Hafif dokunuşlarla başlayın 


Bebeğinize masaj yapma teknikleri

Bebeğinize masaj yapma teknikleri

• Bebeğinizin vücutlarının her yerine yavaşça ovalayarak başlayın. Yavaş yavaş ayağa doğru hareket ederek masaja devam edin.

• Masaj için önerilen belli bir süre yoktur. Masajın süresini siz ve bebeğiniz tadını çıkardığı süre devam etmelidir. 

• Her hareketi tekrarlayın 


Bebeğinize masaj yapma teknikleri

Bebeğinize masaj yapma teknikleri

• Bebeğiniz masajdan keyif alıyorsa dokunma ve ovalama hareketlerin başlarından ayaklarına doğru tekrar edin. 

• Bebeğinizle konuşun 

• Masaj sırasında daima bebeğinizle iletişim kurun. Sakinleşmelerine yardımcı olmak için isimlerini ve 'rahatla' kelimesini tekrarlayın. 

Bebekte masaj yağları kullanmalı mıyım?

Bebekte masaj yağları kullanmalı mıyım?

Bazı ebeveynler yağı çok zahmetli bulurken diğer ebeveynler ovalamayı kolaylaştırmak, cildin tahrişini önlemek ve cildi nemlendirmek için kullanır. Bebeğinizin ağzına girebileceğinden veya solumasına neden olabileceğinden uzak durmanızda fayda var. Piyasada satılan yağların güvenirliliğini ölçemiyorsanız yağ kullanımından uzak durmanızı öneriyoruz. Yağlar bebekte alerjik reaksiyonlara ve zehirlenmelere yol açabilir. Bunun yerine içeriğinde zararlı olmayan kremleri tercih edebilirsiniz.  

posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Domatesteki 8 mucize: Metabolizmayı hızlandırıyor, süt üretimini artırıyor