Bebek odası dekorasyonu için ne kadar bütçe ayırmak gerekir?

Ebeveynler bebekleri olacağını öğrendiği an itibariyle her şeyin en güzelini yapmaya çalışırlar. Bebek odası hazırları da bunlardan birisidir. Peki, bebek odası dekorasyonu nasıl olmalı? Bebek odası dekorasyonu için ne kadar bütçe ayrılmalı? Bebek odası dekorasyonu için merak edilenler haberimizde.

14 Ağustos 2020, Cuma 12:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ebeveyn adayları, çocuk sahibi olacaklarını öğrendikleri andan itibaren bebek odası için hazırlıklar yapmaya başlıyor. Heyecan verici ve keyifli bir dönem olan hazırlık aşamasında anne-babalar bazen, bebek odası için ayırdıkları bütçenin masrafları karşılayamayacağından endişe edebiliyor. Böyle durumlarda aileler, satın almak istedikleri ürünlerin uygun fiyatlı alternatiflerine yöneliyor. Peki, bebek odası dekorasyonu nasıl olmalı? Bebek odası dekorasyonu için ne kadar bütçe ayrılmalı?

Bebek odasının hazırlanması

Bebek odasının hazırlanması

Bebek bekleyenler, ailenin yeni üyesi için evin en uygun odasını hazırlıyor. Odaya eşyalar yerleştirilmeden önce genellikle ilk olarak duvarlar boyanıyor. Boyama işlemi yerine duvar kağıdı kaplama da tercih edilebiliyor. Bu durumda maliyet artıyor. Ortalama genişlikteki bir bebek odasını boyamaya yetecek antibakteriyel, silinebilir özellikteki boyanın maliyeti 50-70 TL iken duvar kağıdı maliyeti 250-300 TL’ye kadar çıkabiliyor. İşçilik ve temizlik masrafları da yaklaşık 200 TL tutuyor.

Bebek odası için mobilya seçimi

Bebek odası için mobilya seçimi

Son yıllarda klasik beşiklerin ve dolapların yerini almaya başlayan modern bebek odası mobilyaları için; bebeğin cinsiyetine, tercih edilen renklere ve temaya göre yüzlerce seçenek bulunuyor. Ebeveyn adayları; mobilya seçimi yaparken görsel niteliklerin yanı sıra mobilyanın güvenliğine, materyaline, bebek için ayrılan odaya sığıp sığmayacağına ve maliyetine de dikkat ediyor.

Genellikle karyola, şifonyer ve gardırop olmak üzere üç temel parçadan oluşan bebek odası takımlarının fiyatı; mobilyaların fonksiyonelliğine, büyüklüğüne, kullanılan malzemenin çeşidine ve markaya göre değişiklik gösteriyor. Piyasada 1500 TL’den 30000 TL’ye kadar bebek odası takımı bulunuyor. Ortalama 2500 TL’ye, okula başlayıncaya kadar çocuğun ihtiyacını karşılayabilecek, kullanışlı bir takım satın alınabiliyor.

Bebek odası takımına ek olarak emzirme koltuğu, taşınabilir beşik, bebek hamağı, bez değiştirme masası, mama sandalyesi gibi mobilyalar da satın alınıyor. Bunların maliyeti ise 3000 TL’yi buluyor.

Bebek odası tekstili ve aksesuarları

Bebek odası tekstili ve aksesuarları

Bebek odaları hazırlanırken dekorasyon bütünlüğü oluşturmak ve bebekler için özel olarak üretilmiş eşyaları kullanmak amacıyla bebek battaniyesi, nevresim takımı, cibinlik, uyku seti, yastık, perde, güneşlik, halı gibi tekstil ürünleri satın alınıyor. Bu ürünler ortalama 500-700 TL’ye mal oluyor.

Tekstil ürünlerinin yanı sıra duvar aksesuarları, fotoğraf çerçeveleri ve oyuncaklar da bebek odalarının vazgeçilmez dekorasyon unsurları arasında yer alıyor. Oyuncak ve dekoratif ürünler için yaklaşık 200-300 TL harcama yapılıyor.

Sonuçta, temel ihtiyaçlar ve aksesuarlar satın alınarak oluşturulan bir bebek odasının dekorasyon maliyeti 6000-10000 TL arasında değişiyor. Özellikle mobilya ve aksesuarlar evdeki mevcut ürünler kullanılarak geri dönüştürülüp bebek odası için uygun hale getirilirse maliyet yarı yarıya düşürülebiliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2020 Aşure Günü hangi tarihte?