Bebek sahibi olmaya hazır mısınız?

Çocuk sahibi olmaya karar vermek kolay değil. Anne baba adaylarının birçok faktörü gözden geçirip ona göre karar alması ileride hem kendilerinin hem de çocuklarının mutlu ve sağlıklı yaşaması için şart. Peki sizce bir çocuğunuz olmasına hazır mısınız? Gelin birlikte değerlendirelim...

14 Mart 2019, Perşembe 10:45 Son Güncelleme:
A A
DENGE

DENGE

Çocuk sahibi olmak için hangi yaşı seçtiğinizin önemi yok. Önemli olan duygusal ve zihinsel açıdan yeterli olgunluğa kavuştuğunuzu düşünmeniz. Bunun en önemli göstergelerinden biri de dengeli bir insan olabilmek ve hayata dair kararları dengeli bir şekilde vermek.

EV

EV

Çocuk sahibi olmak için mutlaka ev sahibi olmayı beklemeye gerek yok. Ancak sürekli değiştirmek zorunda kalmayacağınızı düşündüğünüz, uygun fiziki koşullara sahip, çevresi güvenli bir ev ve semt seçmek çocuk için karar verirken önemli hale gelecektir.

İLİŞKİNİZ

İLİŞKİNİZ

Hayatta hiçbir şeyin elbette garantisi yok ancak çocuğunuzu mutlu bir aile birliği içinde yetiştirmek önemlidir. Bu yüzden çocuk kararı vermeden önce ilişkinizin sağlamlığını, kendinize baba adayı olarak seçtiğiniz kişinin güvenirliğini test edip emin olmanızda fayda var.

MADDİ KAYGILAR

MADDİ KAYGILAR

Aileye katılacak bir bebek oldukça masraflı da olacaktır. Hamilelik ve doğum süreciyle başlayan doktor ve hastane masrafları bebeğin gelişinden sonra katlanarak büyür. Kimse bebek sahibi olmak için zengin olmak zorunda değildir elbet ama hem kendiniz hem de çocuğunuzun rahat etmesi için bebek kararından önce maddi olarak rahatlamış olmanızda yarar vardır.

HAYAT TARZI DEĞİŞİKLİĞİ

HAYAT TARZI DEĞİŞİKLİĞİ

Hayatınızdaki değişikliğe gerçekten hazır mısınız? Bir bebeğiniz olduktan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Evde ve bebeğinizle daha çok zaman geçirmek zorunda kalacaksınız, belki işinizden bir süre ayrılacaksınız, sosyal hayatınızda bir takım kısıtlamalar olacak... En azından ilk seneler boyunca. Kendinizi bu değişikliklere ruhen hazır hissetmeli ve sonrasında hayal kırıklıkları yaşamayı engellemelisiniz.

BAKICI SORUNU

BAKICI SORUNU

Bebek sahibi olduktan sonra işe geri dönmek isteyebilirsiniz. Bu durumda bebeğinize bakacak birilerini ayarlamak zorundasınız. Eğer bu yönde plan yaptıysanız bakıcı aramaya doğumdan önce karar vermeniz gerekecek. Eğer anneniz, kardeşiniz ya da kayınvalideniz buna uygunsa şanslısınız ancak yine de daha bebek yapmadan bunlara hazırlıklı olup fikirlerini önceden almalısınız. Böylece alternatifleri değerlendirmek için daha çok şansınız olur.

FİZİKSEL DURUM

FİZİKSEL DURUM

Bebeğinizle uzun bir ömür birlikte yaşamak en büyük dileğiniz olacak. Bunu sağlamak için sağlıklı olmalısınız. Hamile kalmadan önce sağlık durumunuzu, hastalıklarla ilgili risklerinizi iyi bilmeniz iyi olacaktır. Aynı zamanda fiziksel olarak dayanıklı olmak bebeğinize bakarken de size yardımcı olur, durumun fiziksel yüklerini daha rahat taşımanızı sağlar...

Sıradaki haber yükleniyor...