Bebek yürüteci ne zaman kullanılır? Bebek yürüteci kullanılırken nelere dikkat edilir?

Birçok evde kullanılan bebek yürüteci bazı uzmanlar tarafından tavsiye edilmezken bazı uzmanlar tarafından ise belirli koşullarda kullanılması izin verilir. Peki, bebek yürüteci ne zaman kullanılır? Bebek yürüteci kullanılırken nelere dikkat edilir? Bebek yürütecine dair merak edilenler haberimizde.

11 Eylül 2020, Cuma 14:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uzmanların tavsiyesine göre bebek yürüteci ne zaman kullanılır? Bebek yürüteci kullanılırken nelere dikkat edilir? Bebek yürütecine dair merak edilenler haberimizde. 

Bebek yürüteci ne zaman kullanılır? 

Bebek yürütecinin amacı henüz yürüyemeyen ve hareket kabiliyetini artıran bir bebeği eğlendirmektir. Mayo Poliklini’nden Dr. Jay L. Hoecker, bazı ebeveynlerin bebek yürüteci kullanmanın bebeklerinin daha erken yürümesine yardımcı olacağını düşündüğünü söylüyor.

Bebek yürütecini kullanmak için fiziksel gereksinimler var mı?

En azından, bir bebek başını sabit bir şekilde tutabilmeli ve bir yürüteç kullanmak için ayaklarının yere değmesini sağlamalıdır. Tüketici Raporlarına göre, yürüteçler 4 ila 16 aylık bebekler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve zaten yürüyebilen çocuklar bunları kullanmamalıdır. Ayrıca bebek, yürüteci hareket ettirmek için ayaklarıyla nasıl itileceğini de kendisi bulmalıdır.


Bebek yürüteçlerinin riskleri var mı?

Bebek yürüteçlerinin riskleri var mı?

Yürüteç, özellikle el ve ayak parmaklarının, yürüteçlerin çökmesine izin veren metal menteşelere sıkışabilmesi gibi çeşitli risklere sahiptir.

Yürüteç içinde oturmak da bebeğe normalde ulaşamayacağı nesnelere erişim verebilir. Buna ek olarak, bebekler merdivenlerden aşağıya veya havuzlara düşebilir veya sobalara ve diğer tehlikeli alanlara temas edebilir.

Bu şeyler emekleyen bir bebekte de olabilirken, yürüteç saniyede daha hızlı hareket edecekleri için bir anlık dikkatsizlikle bu tehlikeler oluşabilmektedir.

Rhode Island Kadın ve Bebek Hastanesi, bebek yürüteçlerinin hareket hızlarının ebeveynlere tepki vermek için daha az zaman bıraktığını belirtmektedir. 2013 yılında bebek yürüteçlerinde 3.000’den fazla Avrupalı çocuk yaralanmıştır.

Bebek yürüteçlerinin neden olabileceği gelişim sorunları var mıdır?

Case Western Reserve Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden baş yazar AC Siegel tarafından 2009 yılında yapılan bir araştırma, “Gelişim ve Davranışsal Pediatri Dergisinde” yürüteç kullanan bebeklerin kullanmayanlardan daha sonra oturduğunu ve yürüdüğünü bildirmiştir. Yürüteç kullanan çocuklar, bebekler için standart bir değerlendirme testi olan Bayley zihinsel ve motor gelişim ölçeklerinde daha düşük puan almıştır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Anne sütünü sağmak sütü artırır mı? Süt çoğalır mı?