Önceki Fotolar

Bebekler gibi mışıl mışıl uyumanın püf noktaları

Uyku beyinsel fonksiyonların yanı sıra tüm vücut sistemlerinin kontrolünde önemli rol oynar. Uyku bozukluğu her durumda kişiyi rahatsız eder, kalitesiz bir yaşam sürmesine sebep olur, başka hastalıklara davetiye çıkarabilir hatta bazı hastalıkların kontrolünü de güçleştirebilir. Uyku süresinin giderek azalması, obezite ve insülin direncine zemin hazırlayabilir. Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Nebil Yıldız bebekler gibi rahat bir uyku çekmenin püf noktalarını anlattı

25 Nisan 2019, Perşembe 10:18 Son Güncelleme:
A A
YATAK ODASINA TELEFON KOYMAYIN

YATAK ODASINA TELEFON KOYMAYIN

Odanızda TV, bilgisayar, akıllı cep telefonu, ışıklı saat bulundurmayın; bunlarla yatak odasında vakit geçirmeyin.

UYUMADAN 2 SAAT ÖNCE TV VE BİLGİSAYARI BIRAKIN

UYUMADAN 2 SAAT ÖNCE TV VE BİLGİSAYARI BIRAKIN

Uyku saatine yakın hareketli, gürültülü, heyecanı yükseltici, uykuyu kaçırıcı aktivitelerde bulunmayın.

ORTAMIN AŞIRI IŞIKLI OLMASINI ENGELLEYİN

ORTAMIN AŞIRI IŞIKLI OLMASINI ENGELLEYİN

Sakin, loş ışıkta yapılabilecek müzik dinleme, loş ışıkla kitap okuma, aşırı efor gerektirmeyen aktiviteleri tercih edin. Gece banyoya kalkıldığında da banyo ışığının yoğun uyku kaçırıcı olmasını engelleyin.

UYUMADAN ÖNCE GÜNÜN MUHASEBESİNİ TAMAMLAYIN

UYUMADAN ÖNCE GÜNÜN MUHASEBESİNİ TAMAMLAYIN

Sorunları, sıkıntıları çözümleyin; yarına çözülmesi gereken, düşünülüp planlanması gereken şeyleri yatağa gitmeden tamamlayın. Yastığa kafanızı koyduğunuzda düşünecek bir şey bırakmayın. Gerekirse not tutun. Sabah olduğunda size çok sıkıntılı gibi gelecek sorunların, sabah çok daha önemsiz geleceğini ve REM uykusunun bunu önemli oranda halledeceğini hatırlayın.

YATAĞA UYKUNUZ GELDİĞİNDE GİDİN

YATAĞA UYKUNUZ GELDİĞİNDE GİDİN

Yatağa uykunuz geldiğinde gitmeye çalışın ve sabahları hep aynı saatte kalkın. Koltukta, kanepede şekerleme yapmadan yatağa gidin. Uykunuz kaçar, 20 dakika içinde uyuyamazsanız yatakta kalmayın, salona/oturma/çalışma odasına geri dönün. Loş ışıkta hafif işlerle uğraşın.

Toplam yatakta kalma süreniz (uyku+uyanıklık) toplam uyuma sürenizin 30 dakika üzerinde olabilir. Yine de 5 saatten az olmamalı. Uyku hijyeni uygulamalarından sonra her hafta bu süreyi 15 dakika artırın.

Sıradaki haber yükleniyor...