Bebekler ne zaman yürür?

Ebeveynler bebeklerini kucağına aldığı ilk günden itibaren bütün gelişimlerini yakından takip eder. Gelişim sürecinde merak edilen konulardan birisi de bebekler ne zaman yürür? Peki, bebekler kaç aylıkken yürümeye başlar? Bebekler kaçıncı ayda yürür? Bebekler ne zaman yürür? Detaylar haberimizde.

31 Temmuz 2020, Cuma 17:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bebekler yavaş yavaş büyüdükçe ebeveynler yürümesini heyecanla bekler. Peki, bebekler kaç aylıkken yürümeye başlar? Bebekler kaçıncı ayda yürür? Bebekler ne zaman yürür? Detaylar haberimizde.


Bebekler ne zaman yürür?

Bebekler ne zaman yürür?

Sağlıklı bebeklerde yürüme yaşı 12-18. aylar arasıdır. Bazı bebekler, 12. aydan da önce yürüyebilirler. Çocuğun yürüme yaşı zekası ile ilgili değildir. Kaba motor hareketlerde bebeklere göre gelişim farklı olabilir.


Yürümeyi geciktiren nedenler:

  • Bebeğin çok hızlı emeklemesi bebeğin yürümeye hevesini azaltır. Yürüme yerine emekleme ile her yere rahatlıkla ulaşabilecektir.
  • Aşırı korumacı anne-baba: bebeğin sürekli kucakta tutulması, üşütür, mikrop kapar veya düşer düşüncesiyle yere bırakmaktan kaçınma
  • Bebeğin fazla kilolu olması: bebeğin yürümesinde ve emekleme, dönme gibi diğer motor hareketlerin yapılmasında gecikmeye neden olur.
  • Bebeğin oturduğu yerde sürekli istediklerinin önüne konulması, motivasyon eksikliğine neden olur.
  • Nörolojik sistemi ilgilendiren hastalıklar: Bu hastalıklar sıklıkla daha önce bulgu verirler. Bebek 3. Ayda başını tutmamışsa, 6-7.aylarda dönmeye başlamamışsa, 8. Ayda desteksiz oturmamışsa bu aşamalarda araştırılması gerekir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bebekler ne zaman konuşur?