Bebekler uykuda neden sıçrar? Bebeklerde uykuda irkilme nedenleri

Bazı bebekler doğduğu an itibariyle bazıları iste bir kaç hafta sonra uykuda irkilir veya sıçrayarak uyanır. Eğer sizin de bebeğiniz böyle problemler yaşıyorsa ve sizde uykuda sıçrama problemine çözüm arıyorsanız "Bebekler uykuda neden sıçrar? Bebeklerde uykuda irkilme nedenleri" haberimize bir göz atın.

07 Mayıs 2020, Perşembe 17:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İlk defa anne, baba olmuş bireyler çocuklarıyla ilgili en ufak bir durum ciddi bir şekilde merak edilir. Bunlardan biri de bebeklerin uykuya dalarken irkilmesidir. Ancak telaşlanmayın. Bebeklerde uykuya dalarken irkilme sık sık görülen bir durumdur. Peki, bebeklerde uykuda irkilme nedenleri nelerdir? Özellikle yeni doğan bebeklerde uykuda irkilme neden olur? Eğer sizde bu konuları merak ediyorsanız "Bebekler uykuda neden sıçrar? Bebeklerde uykuda irkilme nedenleri" detaylar haberimizde. 


Bebeklerde uykuda irkilme neden olur?

Bebeklerde uykuda irkilme neden olur?

Bebeklerde uykuda irkilme özellikle ilk 12 ay içerisinde birtakım nedenlere bağlı olarak görülebilir. Bebeklerde uykuda sıçrama 12 aya gelinceye kadar tüm bebeklerde görülür denilebilir. İrkilme bebeğin kol ve bacak kısımlarında kasılma şeklinde görülebileceği gibi kasılma uzun sürerse bebek uyanarak, ağlamaya başlayabilir. Bu durumda ise spazmdan şüphe edilebilir. Peki, bebeklerde uykuya dalarken sıçrama neden olur? Eğer bebek gün içerisinde belirli saatler arasında yeterli miktarda anne sütü almadıysa, açlık hissi baskın gelebileceği için irkilebilir. Bebeklerde irkilme nedenleri arasında en önemlisi açlıktır. Ancak bebekler gaz birikmesi sorunuyla da irkilebilir. Yalnızca, anne sütüyle beslenen bebeklerde gaz sıkışması daha fazla oluşabilir. Eğer bebek uyku sorunu yaşıyorsa veya uykuya dalma konusunda problemleri varsa yine bebekte uykuda irkilme durumu görülebilir.

Uykuda irkilme epilepsi hastalığının önemli bir belirtisi de olabilir. Ancak hemen endişe etmeye gerek yoktur. Genellikle bebeklerde uykuda irkilme ilk 12 ayda normal bir olay olarak ifade edilir. Bebeğin tek bir nöbet geçirmesi epilepsi hastası olduğunu göstermez.


Kısa özetlemek gerekirse bebeklerde uykuda irkilme nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

- Yeterli miktarda süt almaması

- Gaz birikmesi

- Uyku problemi

- Epilepsi

- Vitamin eksikliği (aşağıda bahsedilecektir)

Bebeklerde uykuda sıçrama tedavisi nasıl olur?

Bebeklerde uykuda sıçrama sık sık görülen bir durumdur demiştir. Ancak irkilmenin yanı sıra ateş, öksürme gibi belirtiler de görülüyorsa bebeğiniz üşütmüş olabilir. O takdirde doktora başvurulması ve tedavi için gerekli uygulamaların yapılması gerekir. Bebeğin sinir sistemi geliştikçe uykuda sıçraması da azalmaya başlar.

Bebeklerde uykuda sıçramanın nedeni nasıl tespit edilir diye merak eden okuyucularımız için söylemek gerekirse, irkilme sorununun altında yatan sebebi tespit etmek için ilk olarak EEG beyin filminin çekilmesi istenebilir. Eğer EEG’de herhangi bir sorun çıkmazsa vitamin testi yapılabilir. Vitamin eksikliğinin belirtilerinden biri uykuda irkilme olarak görülebilir. Bu durumda da doktor ile iletişime geçilerek yapılması gerekenler öğrenilmelidir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bebeklerin kanında enfeksiyon neden olur? Bebeklerde kanda enfeksiyon tedavisi