Bebekler ve çocuklara hangi yaşta hangi aşılar yapılmalı?

Bebekler ve çocukların bazı hastalıklardan korunması için aşı takviminin takibi önemli. Tıbbi bir gereklilik olan aşı, bebeklerin ve çocukların enfeksiyonlardan korunması için hayati önem sahip. Peki, hangi yaşta hangi aşılar yapılmalı? İşte çocuklar ve bebekler için aşı takvimi…

03 Temmuz 2020, Cuma 14:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Aşı, bebekler ile çocukları enfeksiyonlardan ve çeşitli hastalıklardan korumanın yanında bazı toplumsal hastalıkların gelişip ilerlemesini de engelleyen önemli bir tıbbi gereklilik. Aşı yaptırılmayan bebek ve çocukların bağışıklık sistemi, aşı yaptırılanlara göre daha zayıf kalıyor. Bu nedenle de birçok hastalıkla mücadele edemeyen bebekler, sakatlık tehlikesi ve hayati riskle karşı karşıya kalıyor. 

Çocukların sağlıkla büyüyerek gelişebilmesi için aşı takviminin takip edilmesi ve doğru zamanlarda yaptırılması büyük önem taşıyor. Bunlardan en önemlileri Hepatit B aşısı, verem, beşli karma, zatürre aşısı, rota virüs aşısı, meningokok menenjit aşısı, kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve zatürre aşısı, difteri-tetanos aşıları ve rahim ağzı kanseri aşısıdır.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bebeklerde boy kilo cetveli nasıldır?