Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır? Bıngıldak nedir?

Bebek ilk doğduğu zaman kafatası kemikleri henüz kıkırdak bir haldedir ve kapanmamıştır. Bunun nedeni beynin büyümesi sırasında kafatasının daha rahat şekil alması içindir. Bu nedenle bebeğin bıngıldağı belli bir süre sonra kapanmaya başlar. Peki bıngıldak ne zaman kapanır? Bıngıldak bebek kaç aylık olana kadar bıngıldak sertleşmelidir? Bu sürede bebeğin kafatasının doğru şekil alması için bebeğin nasıl yatırılması gerekir?

15 Ekim 2021, Cuma 13:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yenidoğan bebeğin kafatası kemikleri kıkırdağımsı bir yapıya sahiptir ve bıngıldak bölümü henüz kapanmamıştır.

Böylece beyin büyürken kafatasının içinde daha rahat şekil alır. Daha rahat büyür ve gelişir. Bu nedenle kıkırdaklar bir süre açık kalır.

Bıngıldak nedir? Bebeklerde neden bıngıldak vardır?

Bıngıldak nedir? Bebeklerde neden bıngıldak vardır?

Yeni Doğan Uzmanı Prof. Dr. İpek Akman, bebeğin bıngıldağını şu şekilde tanımlıyor:

Yenidoğan bebeklerde bebeğin kafasında, saçlı derinin altında yumuşak bölüme bıngıldak denir. Bu bölüm bağ dokusundan oluşur. Bebekte bıngıldak olmasının nedeni bebeğin normal doğum esnasında doğum kanalından geçmesini kolaylaştırmaktır.

Doğum esnasında bebeğin kafası hafif bir şekil değiştirir, böylece bebek doğum kanalından rahatça geçer. Bebekler hızlı büyür. Bıngıldağın açık olması bebeğin beyin ve kafatası gelişimi için de zemin hazırlar.

Bebeğin bıngıldağına dokunmak zarar verir mi?

Bebeğin bıngıldağına dokunmak zarar verir mi?

Bıngıldağın pek çok aileyi tedirgin eden bir durum olduğunu belirten Prof. Dr. İpek Akman, ufak dokunmalarla bıngıldağın zarar görmeyeceğini belirtiyor. Ancak şiddetli travmalarda bebek bıngıldaktan dolayı zarar görebilir.

Yenidoğan bebek nasıl yatırılmalıdır?

Yenidoğan bebek nasıl yatırılmalıdır?

Yenidoğan bebeklerin sırt üstü ya da yan pozisyonda yatırılması gerekir. Prof. Dr. Akman, bebeklerde baş kontrolü olmadığından yüz üstü yatırmanın sakıncalı olduğunu belirtiyor. Özellikle yumuşak yataklarda yüz üstü pozisyonda yatırılan bebeklerde ani bebek ölümü sendromu ve boğulma görülebileceğinden, çocuğun yatış pozisyonu dikkat gerektiriyor.

Bebeğinizi sürekli aynı pozisyonda yatırmak kafatası şekil bozukluğuna yol açabilir

Bebeğinizi sürekli aynı pozisyonda yatırmak kafatası şekil bozukluğuna yol açabilir

Bebeklerin sürekli aynı pozisyonda yatırılması kafatası şekil bozukluklarına yol açabiliyor. Örneğin sürekli sırt üstü yatırılan bebeklerde plasgiosefali adı verilen arkası düz kafa şekli görülebiliyor.

Bu nedenle bebeği sürekli sırt üstü ya da sürekli bir tarafa dönük yatırmak yerine ara sıra sağa, ara sıra sola, ara sıra da arkaya yatırmak gerekiyor. Kafa şekli bozukluğu dikkat çekici bir noktada ise, bunun için bebeğin kendisine özel olarak hazırlanan bazı kask türü yardımcı aparatlar kullanılabiliyor.

Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır?

Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır?

Bebeklerin bıngıldağının ortalama 1 yaşında kapandığını belirten Prof. Dr. Akman, bebeğin bıngıldağının en geç 1,5 yaşında kapanması gerektiğini belirtiyor. Buna göre 18. ayına gelen ve henüz bıngıldağı kapanmayan bir bebekte, tiroid problemi, kemik problemi var mı, bakılması gerekiyor.

Bıngıldak erken kapanırsa ne olur?

Bıngıldak erken kapanırsa ne olur?

Bıngıldağın geç kapanması kadar erken kapanmasının da bazı sağlık problemlerine yol açabileceğini açıklayan Beyin ve Sinir Cerrahisi Doç. Dr. Enis Kuruoğlu, bunun beyin gelişimini engelleyen ve fonksiyon kayıplarına neden olan kraniosinostoz problemini ortaya çıkardığını belirtiyor. Bebeklerde 5 kemikten oluşan kafatasında bu kemiklerden bir ya da daha fazlasının birleşim noktalarının normalden erken kapanmasına kraniosinostoz deniyor. Bununla birlikte kafa içinde basınç artıyor, bebekte görme ve işitme problemleri, zihinsel sorunlar oluşuyor.  


Bebeğin bıngıldağında çöküklük var, ne yapabilirim?

Bebeğin bıngıldağında çöküklük var, ne yapabilirim?

Bebeğin bıngıldağı çökükse, bebeğin sıvı ihtiyacı olabilir. Ancak bıngıldak çöküklüğü yeterli sıvı alan, iyi beslenen; çiş ve kaka yapma sorunu olmayan bebeklerde de görülebilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bebeklerde kafa şekli ne zaman oturur, ne zamana kadar şekillenir? Bebeklerde kafa yapısı nasıl olmalı?