Bebeklerde bıngıldak hakkında merak edilenler

Ebeveynler bebeğini kucağına aldığı an itibariyle gelişimlerini ve sağlıklarını yakından takip eder. Her kontrolde uzmanlar bebeğin bıngıldağını kontrol eder ve kapanıp kapanmadığı hakkında bilgi verir. Peki, bıngıldak nedir? Bıngıldak ne zaman kapanır? Bıngıldak neden şişer? Bebeklerde bıngıldak ile ilgili merak edilenler haberimizde.

14 Ağustos 2020, Cuma 16:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğumun gerçekleştiği an itibariyle çocuk doktorları her muayenede bebeklerin bıngıldağını kontrol eder. Bıngıldak, bebek gelişimi için oldukça büyük önem taşır. Peki, bıngıldak nedir? Bıngıldak ne zaman kapanır? Bebeklerde bıngıldak ile ilgili merak edilenler haberimizde.

Bıngıldak nedir?

Beyin dokusu kendini saran beyin zarları (meninksler) ve kafatası ile korunur. Kafatası birden fazla kemikten oluşmuştur. Anne karnındaki dönemde bu kemikler arasında birleştirici hatlar (suturlar) ve bıngıldak adı verilen baklava dilimi şeklinde bölgeler vardır. Kısacası bıngıldak kafa kemiklerinin birleşme noktalarının arasındaki bağ dokudan oluşmuş bölgedir. Doğumdan önce 6 tane olan bıngıldağın genelde doğum öncesi 5 tanesi kapanır. Doğum sonrası sadece ön bıngıldak mevcuttur.


Bıngıldak neden oluşur?

Bıngıldak neden oluşur?

Kafa kemikleri arasındaki boşluk bıngıldak bağ dokusundan oluşur. Üstü saçlı deri ve deri altı yağ dokusu ile kaplıdır.

Bıngıldağın bebekteki işlevi nedir?

İlk 2 yılda çok hızlı olan beyin büyümesine kafa kemiklerinin büyümesi uyum sağlayamaz. Bu yüzden kemikler arası birleşme yerleri (suturalar) ve bıngıldak sayesinde kafa büyür ve beyin dokusuna zarar gelmez. Kafa içinde gelişebilecek ani basınç ve hacim değişimlerinde kafa kemikleri esnek olmadığı için genişleyemez. Bıngıldak sayesinde yan etkiler azalabilir.

Bıngıldağın ne kadar zamanda kapanması gerekir?

12-18 ay civarında kapanır. Çok nadiren bazı çocuklarda arka bıngıldakta açıktır, en geç 3 ay içinde kapanmalıdır.Bıngıldağın erken kapandığı durumlarda genelde suturalar aracılığı ile baş büyümesi devam etmektedir.Böyle bir durumda sık aralıklarla baş çevresi ölçülmelidir.

Bıngıldağa dokunmak bebeğin beynine zarar verir mi?

Çok sert bir darbe almadıkça bıngıldağa dokunmanın bebeğe hiçbir zararı yoktur. Bıngıldak sanıldığı kadar hassas ve az korunaklı bir bölge değildir. Çok ağır bir darbe olmadıkça hafif çarpma türü darbelerde hasar görmez.

Bıngıldakta hangi değişimler normaldir?

Nefes alıp verme ve ağlama sırasında bıngıldakta şişme normaldir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Transfontanel ultrason nedir?