Bebeklerde bronşit belirtileri neler? Bebeklerde bronşit neden olur? Tedavileri neler?

Bronşit bebeklerde ve çocuklarda sık görülen bir akciğer enfeksiyonudur. Peki, bebeklerde bronşit belirtileri neler? Bebeklerde bronşit neden olur? Bebeklerde bronşit tedavileri neler? Bebeklerde ve çocuklarda bronşit ile ilgili merak edilenler haberimizde.

08 Ağustos 2020, Cumartesi 14:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bazı ebeveynler bebeklerinde veya çocuklarında bronşit belirtilerinin olduğuna dair endişeye kapılırlar. Peki, bebeklerde bronşit belirtileri neler? Bebeklerde bronşit neden olur? Bebeklerde bronşit tedavileri neler? Bebeklerde ve çocuklarda bronşit ile ilgili merak edilenler haberimizde.

Bronşit nedir?

Bronşit; akciğerlerdeki nefes kanallarındaki bronşiyallere, virüslerin bulaşması sonucu oluşur. Bu virüslerin bulaşması sonucunda bronşçuklarda şişme ve iltihap meydana gelir. Ve bunun sonucunda nefes yollarında biriken mukus sonucunda havanın akciğerlere girişi ve çıkışı zorlaşır.

Bronşit, hemen hemen her zaman viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Çoğu durumda bronşite Respiratuar Sinsisyal Virüs (RSV) neden olmaktadır. RSV çok yaygın bir virüstür ve neredeyse tüm çocuklar 2 yaşına geldiğinde bulaşır. Büyük çocuklarda ve yetişkinlerde, RSV öksürüğe veya soğuk algınlığına neden olabilir, ancak küçük çocuklarda bronşite neden olabilir. Tipik olarak, bronşit için en sık kış aylarında görülür.


Bebeklerde bronşit belirtileri

Bebeklerde bronşit belirtileri

Bronşit soğuk algınlığı semptomlarına benzer semptomlarla başlar, ancak öksürme, hırıltılı nefes alma ve bazen nefes almada zorlanır. Bronşit semptomları bir ay ile birkaç gün veya haftalarca sürebilir.

İlk birkaç gün, bronşiyolit belirti ve bulguları soğuk algınlığına benzer. Bunlar:

  • Burun akması
  • Tıkalı burun
  • Öksürük
  • Hafif ateş
  • Nefes almada güçlük
  • İştahsızlık
  • Halsizlik
  • Nefes alırken hırıltı

Bu belirtilerin dışında bir çok bebek de kulak enfeksiyonu geçirir (otitis media).

Bebeklerde bronşit tedavisi

Çoğu bronşit vakası hafiftir ve özel bir tıbbi tedaviye gerek yoktur. Antibiyotikler yardımcı olamaz çünkü bronşit bir virüsten kaynaklanır. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkilidir.

Doktorlar, çocuğun hava yollarını açmasına yardımcı olmak için ilaç verebilir.

Nefes almada zorluk çeken, susuz kalmış veya çok yorgun görünen bebekler bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Ciddi semptomları olanların hastaneye yatırılması, yakından izlenmesi ve sıvı ve nemlendirilmiş oksijen verilmesi gerekebilir.

Nadiren, çok ağır vakalarda, bebek iyileşene kadar nefes almasına yardımcı olması için bebek solunum aygıtına bağlanır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bebeklerde diş çıkarma dönemi nedir? Diş kaşınmasına ne iyi gelir?