Bebeklerde diş çıkarma dönemi nedir? Diş kaşınmasına ne iyi gelir?

Yeni anneliği tatmış biri için ilk bir yıl sürekli yeni serüvenlerin telaşıyla geçer. Diş çıkaran bebekler, diş çıkarma döneminde annelere aslında diş çıkardığına dair bir kaç belirtiyle mesaj verirler. Bu mesajları anlamak bilgiye ve tecrübeye dayalıdır. Diş çıkarma döneminde bebeklerin huzursuzluğunu, sinirini, acısını dindirmek için bir kaç belirli yöntemler vardır. Peki, bebeklerde diş çıkarma dönemi nedir? Bebeklerde diş kaşınmasına ne iyi gelir? Merak edilenlerin hepsi haberimizde.

07 Ağustos 2020, Cuma 12:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Her bebek diş çıkarma dönemi de farklı huylar sergileyerek diş çıkardığını anneye göstermeye çalışır. Kimi bebek dişi çok rahat ve acısız çıkarırken bazı bebeklerde bu durum tam tersi olabiliyor. Bebeklerin diş çıkarma döneminde doğal karışımlarla acılarını hafifletebileceği ve bu süreci kolaylaştırabilecek yöntemler mevcut. Peki, bebeklerde diş çıkarma dönemi nedir? Bebeklerde diş kaşınmasına ne iyi gelir? Merak edilenlerin hepsi haberimizde.

Bebeklerde diş çıkarma dönemi nedir? 

Bebeklerde diş çıkarma periyodu 6.aydan itibaren başlar ve 18-22 ay arasında tamamlanır. 6.aydan başlayan bu periyod 12.aya kadar uzayabilir. Dr. Koray Hacıoğlu burada dikkat edilmesi gereken hususları şöyle açıkladı. Bu durumlar çok acele edilmesi gereken durumlar değildir, ayrıca diş çıkarma dönemlerinde çocuğu sakinleştirmek ve sert soğuk ek gıdalarla çocuğun bu süreci kolay atlatmasını sağlamak amaçlanmalıdır.


Diş kaşınmasına ne iyi gelir?

Diş kaşınmasına ne iyi gelir?

  • Diş çıkarma döneminde en bilindik ve en altın kural anne kucağıdır. Bebekler bir sürü acıyı anne ile temas kurarak dindirebilir.
  • Eğer bebeğiniz emzik emiyorsa diş çıkarma döneminde emziğini dolapta soğutup vermeniz soğuk kompres uygulaması yapacağından acısını hafifletecektir.
  • Meyveleri soğutarak vermek ilk maddedeki gibi soğuk kompres uygulaması yapacağından ağrısına ve acısına iyi gelecektir.
  • Temiz bir el bezini hafif nemli bırakarak dolapta soğutun. Soğuduğundan emin olduğunuz el bezini diş etlerinde gezdirerek ağrısının dinmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Metal ufak bir kaşığı soğutup vermeniz yine bebeğinizin acısını ve ağrısını dindirmeye yardımcı olacaktır.
  • Diş kaşıyıcı oyuncaklarını soğutup vermeniz yine bebeğinizin ağrısını ve acısını gidermeye yardımcı olacaktır.
  •  Doktor onayıyla ağrı kesici şuruplardan yarım ölçek vermek bebeğinizi rahatla bilir.
  • 1 adet kuru karanfil ve bir adet kuru soğanın 4' te 1'ini blenderdan geçirin. iyice karıştırın ve az az bebeğinizin diş etlerine masaj yaparak uygulayın.
  • Papatya çayı her insanın bedenindeki ağrıların hafifletmesiyle bilinir. Doktorunuzdan onay aldıktan sonra ılık papatya çayını pamuklu bir bez yardımıyla bebeğinizin dişlerine masaj yaparak sürün.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bebeklerde kusma neden olur? Bebeklerde kusmaya ne iyi gelir?