Bebeklerde göbek deliğinin dışarı çıkmış olması neden olur? Göbekteki fıtık nasıl geçer, tehlikeli midir?

Bebekler dünyaya yeni geldiklerinde onlar hakkında yeterli bilgiye sahip olmamak merak konusu olmaktadır. Bebeklerde göbek deliğinin dışarı çıkması durumunda ise ebeveynler bunun neden kaynaklandığıyla ilgili olarak araştırma yapmaktadır. Bebeklerde göbek deliğinin dışarı çıkması ise bazı rahatsızlıkların habercisi niteliğinde olmaktadır. Göbek fıtığının bebeklerde görülme ihtimalinin ise oldukça yüksek olduğunu söylemek mümkündür.

13 Ekim 2021, Çarşamba 19:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
BEBEKLERDE GÖBEK DELİĞİNİN DIŞARI ÇIKMASI NEDEN OLUR?

BEBEKLERDE GÖBEK DELİĞİNİN DIŞARI ÇIKMASI NEDEN OLUR?

Bebeklerde nadir olarak da olsa göbek deliğinin dışarı çıkması problemiyle karşılaşılmaktadır. Göbek deliğinin yakınındaki bir bölgeden yağ dokularının veya bağırsağın geçmesine bağlı olarak dışarıya doğru bir çıkıntı oluşur. Oluşan bu çıkıntı ise fıtık olarak isimlendirilmektedir. Bebeklerde göbek deliğinin dışarı çıkması fıtıktan kaynaklanmaktadır.

Fıtık, bebeklerde yüzde yirmi ihtimalle doğuştan gelen bir rahatsızlık olsa bile doğumdan sonra da meydana gelebilmektedir. Bebeklerde fıtık görülme durumu oldukça fazladır. Aynı zamanda bebeklerde fıtık olması zararsız olarak bilinmektedir.

Göbek fıtığı genel olarak herhangi bir müdahale gerekmeden iki sene içerisinde kendi kendine kapanmaktadır. Göbek fıtığının iki sene içerisinde kapanmama durumunda bir cerrahi müdahale yapılması gerekebilir. Aynı zamanda göbek fıtığı sadece bebeklerde görülen bir rahatsızlık değildir. Göbek fıtığının yetişkinlerde de görülmesi mümkündür. 


GÖBEKTEKİ FITIK NASIL GEÇER, TEHLİKELİ MİDİR?

GÖBEKTEKİ FITIK NASIL GEÇER, TEHLİKELİ MİDİR?

Göbekte fıtık olması genel olarak bebeklerde ilerleyen dönemlerde kendiliğinden geçmektedir. Ancak iki sene içerisinde geçmeyen göbek fıtıkları için cerrahi müdahale uygulanması gerekebilir. Göbek fıtığı bebeklerde yaygın olarak görülmekte olan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Göbek fıtığı zararlı bir durum değildir. 

Göbek fıtığı olan bebeklerin kontrol edilmesi ve rahatsızlığın düzelip düzelmesini kontrol edilmelidir. Düzelmeyen fıtıklar için ise cerrahi müdahale uygulanması gerekebilir.

GÖBEK FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göbek fıtığı olduğunu anlamak için çeşitli belirtilerin bulunduğunu söylemek mümkündür. Bebeklerde göbek fıtığı olduğunu anlamanın en kolay yolu bebek ağlarken göbeğinin dışarıya doğru çıkıp çıkmaması olarak kontrol edilebilir. Göbek fıtığı hem bebeklerde hem de yetişkinlerde görülebilen bir rahatsızlıktır. Göbek fıtığının olması durumunda göbek bölgesinde uzaktan bakıldığında bile fark edilebilecek olan ağrılı bir şişlik bulunmaktadır.

Bazı durumlarda fıtık oldukça küçük olabilir. Fıtığın küçük olması durumunda bağırsakların fıtık içerine girerek sıkışması mümkün olabilmektedir. Böyle bir durumun yaşanmasına bağlı olarak kişide kuvvetli bir ağrı görülecektir. Görülen fıtık boğulması ise hayati tehlike oluşmasına neden olabilir. Bu durumlar özellikle yetişkinlik döneminde görülen fıtıklar da ortaya çıkmaktadır. Yetişkinlerde görülen göbek fıtığı sonrasında hemen tedavi edilmesi gerekmektedir.

GÖBEK FITIĞI TEŞHİSİ NASIL KONUR?

GÖBEK FITIĞI TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Göbek fıtığı teşhisi konulması için fiziksel muayene yapılması gerektiğini söylemek mümkündür. Doktor tarafından yapılan bir muayene sonrasında göbek fıtığı teşhisini koymak oldukça kolay olmaktadır. Fıtığın net bir şekilde anlaşılması için ultrason ve röntgen görüntüleri de önem taşımaktadır. Boğulmuş göbek fıtığı ise son derece tehlikeli bir durun olarak bilinmektedir. Kişi de hayati tehlikeye yol açabileceğini söylemek de mümkündür.

GÖBEK FITIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPLIR?

GÖBEK FITIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPLIR?

Göbek fıtığı teşhisi koyulduktan sonra araştırılan konuların başında göbek fıtığı tedavisinin nasıl yapıldığı yer almaktadır. Göbek fıtığı tedavisinin yapılabilmesi için göbek fıtığını fark ettikten sonra vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. Günümüzde göbek fıtığı tedavisi için kullanılan en etkili yöntemin yama tekniği olduğunu söylemek mümkündür. Bu işlem sırasında göbek deliklerinin içerisinden fıtıkların çıkarılması sağlanmaktadır. Yama yöntemi ile çıkarılan fıtıkların tekrar görülebilme ihtimalleri yok denecek kadar azdır. 

Göbek fıtığının tedavi edildikten sonra kendisini tekrarlaması oldukça düşük bir ihtimaldir. Göbek fıtığı fark edildiği takdirde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bebeklerde laktoz intoleransı nedir, laktoz alerjisi olduğu nasıl anlaşılır? Laktoz alerjisi ne zaman geçer?