Bebeklerde kafa şekli ne zaman oturur, ne zamana kadar şekillenir? Bebeklerde kafa yapısı nasıl olmalı?

Bebeklerin kafa şekilleri hem sağlıkları açısından hem de ileri ki yaşlarda sıkıntı çekmemeleri bakımında önem arz etmektedir. Bebeklerde kafa şekillenmesi sırasında bazen problemler ortaya çıkmaktadır. Bu kafa şekil bozuklukları genellikle bebeklik döneminde kafa kemikleri henüz kıkırdak haldeyken meydana gelmektedir. Kafa şekil bozukluklarında bebekler için birçok dikkat edilmesi gereken husus vardır. Bunun yanı sıra şekil bozukluklarının da birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

14 Ekim 2021, Perşembe 09:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bebeklerin kafası ne zaman oturur?

Bebekliğin ilk dönemlerin kafatası kemikleri henüz kıkırdak ve tam kapanmamış haldedir. Kafatası içerisinde beyin büyürken kafanın daha rahat şekil alması, büyümesi ve gelişmesi için bu kıkırdakların bir süre açık kalması gerekmektedir. Bu kıkırdaklar bebeklerde yaklaşık üçüncü aydan sonra kapanmaya başlar. Ardından kıkırdaklar 18. ayda tamamen kapanmış ve kafatası kemikleri oturmaya başlar.

Bebeklerin kafası ne zamana kadar şekillenir?

Bebeklerin kafatası kemikleri doğum esnasında bütün olarak birleşik halde değildir. Bu sebeple doğum sırasında veya hemen sonrasında bu kemikler arasında boşluk olduğu görülür. Zamanla bu boşlukların arası kapanır. Genellikle bebeğin kafa kemikleri 1 yaşında şekillenmektedir.


 Yeni doğan bebeklerin kafatası şekil bozuklukları

Yeni doğan bebeklerin kafatası şekil bozuklukları

Normal doğan bebeklerin bazen kafası vajinal kanaldan geçerken uzayabilir ya da üst üste gelebilmektedir. Bu sebeple bebeklerde beklenen normal yuvarlak bir kafa yapısı olmayabilir. Bu durum uzayan doğum eylemi nedeniyle ve dar kanaldan geçerken bebeğin kafatası üzerindeki plakaların birbiri üzerine geçmesi şeklinde olabilir. Bu nedenle bebekler için doğum esnası sağlıkları açısından önem arz etmektedir.

Bebeklerde kafatası şekil bozuklukları nasıl anlaşılır?

Bebeklerde kafatası şekil bozuklukları nasıl anlaşılır?

Bebeğin kafasında oluşan şekil bozuklarını elleri kullanarak anlamak mümkündür. Bebeğin kafasının üstünde ellerin gezdirilmesi suretiyle kemiklerin üst üste geldiği görülerek anlaşılabilmektedir. Bu durumun olmasının faydası vardır. Çünkü kafatasının vajinal kanala uygun bir şekilde inmesi gerekir ve bu da doğumun daha kolay olmasını sağlar. Doğum sonrası 1-2 hafta içerisinde bu kemikler yine eski haline gelerek normal yuvarlak bir kafa şeklini alır.

Kafatasında fark edilebilecek bir başka bulgu da önde ve arkada kemik yapıları arasında yumuşak dokuların olmasıdır. Bu yumuşak dokuya ''fortaneller'' denir. Buralara dokunulduğunda yumuşak bir his almak mümkündür. Bu bölgelerin olmasının amacı bebeklerin kafası bir yıl içinde büyürken beyin ve kemiklerin dengeli büyümesidir. 

Bıngıldaklar ile ilgili başka bir durum ise bu bölgenin çökük olmasıdır. Bebeklerde bıngıldak çöküklüğü gözlendiğinde bebeğin sıvı ihtiyacı olduğunu ve bu sıvı ihtiyacının karşılanması gerektiğini düşünmemiz gerekmektedir.

Ancak bu bıngıldak çöküklüğü durumu beslenmesi iyi olan, sağlıklı, yeterince çişini ve kakasını yapabilen ve kilo alabilen bebeklerde de görülebilir. Bu da endişelenilecek bir durum değildir. Bazen de bu fortanellere dokunulduğunda titreşim hissi gelebilmektedir. Bu bebeğin kalp atışıyla beraber oluşan nabzın bıngıldak bölgesinde hissedilmesidir. Yine bu konuda da endişelenmeye gerek yoktur. 

Bebeğin kafa şekil bozukluğunun bazı nedenleri

Bebeğin kafa şekil bozukluğunun bazı nedenleri

Kafatası şekil bozuklukları daha sonraki dönemlerde de olabilmektedir. Örneğin; bebek sürekli aynı pozisyonda, sürekli sırtüstü yatarsa ''Plasgiosefali'' denilen arkası düz bir kafa şekline neden olabilir. Bu durum daha sonra kazanılmış bir durumdur. Bunu önlemek için bebeğin sürekli sırtüstü yatmasının engellenmesi gerekmektedir. Ara ara sağa ve ara ara sola yatırarak bu durum engellenebilir. Bu düz kafa şekil bozukluğu dışarıdan kullanılan aparatlar ile de düzeltilebilmektedir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bebeklerde cilt kuruluğu için ne yapılmalı? Çocuklarda cilt kuruluğuna ne iyi gelir, neden olur?