Bebeklerde kusma neden olur? Bebeklerde kusmaya ne iyi gelir?

Özellikle yenidoğan bebekler beslendikten sonra bir miktar kusup fazlalığı çıkartmaları oldukça normal kabul edilen bir durumdur. Fakat beslendikten sonra aşırı kusma önemli bir problemin habercisi olabilir. Peki, bebeklerde kusma neden olur? Bebeklerde kusmaya ne iyi gelir? Bebeklerde kusma ile ilgili merak edilenler haberimizde.

06 Ağustos 2020, Perşembe 13:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bazı bebekler beslendikten sonra hafif kusarak fazlasını çıkartır. Fakat kusma miktarı aşırıya kaçıyorsa biran önce uzmana danışılması gerekir. Peki, bebeklerde kusma neden olur? Bebeklerde kusmaya ne iyi gelir? Bebeklerde kusma ile ilgili merak edilenler haberimizde.

Bebeklerde kusma neden olur? 

Kimi zaman sevmediği bir yemeği yedirmek kimi zamansa tok olmasına rağmen yedirmeye devam ettirmek bebeklerde kusma nedeni olabiliyor. Öksürük ve nefes darlığı gibi sorunların oluşmadığı bu durum genelde zararsız olup bebeğin kilo almasını ve büyümesini olumsuz yönde etkilemiyor. Ancak bebeğin kilo alımını etkiliyorsa, orta kulak iltihabı veya akciğerde problemlere yol açıyorsa bebeklerde kusma, patolojik bir problem olarak kabul ediliyor. Toplumdaki yaygın inanışın aksine mide bulantısı ve kusma bir hastalık değil, belirtidir. Hatta bazen önemli ve hayatı tehdit eden hastalıkların ilk belirtisi de olabilir.


Bebeklerde kusmaya ne iyi gelir?

Bebeklerde kusmaya ne iyi gelir?

  • Yemek yemek istemiyorsa zorlamayın.
  • Yemeğini bitirdikten sonra hemen yatırmayın.
  • Özellikle ek gıdaya geçişte yeni deneyeceği gıdalara az miktarda başlayın.
  • Sık sık ve az az yedirmeye dikkat edin.
  • Beslenme sonrasında 25-30 derece açıyla dik yatırmak hem rahatlamasını sağlayacak hem de kusmaya bağlı oluşabilecek orta kulak iltihabı ile zatürre gibi komplikasyonları önlemeye yararlı olacaktır.
  • İdrar çıkışını takip edin. Uzun süreli veya şiddetli kusmalarda su kaybı olabilir. Bu yüzden bez sayısı, ağız kuruluğu, gözyaşı, halsizlik ve bilinç durumu gibi değişiklikleri takip edin. Bu tür belirtiler varsa hemen doktora başvurun.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocukları dişlerini fırçalamaya teşvik etmenin etkili yolları