Bebeklerde ve çocuklarda soğuk terleme neden olur?

Terleme vücudun doğru çalışmasını işaret eder. Fakat bazı bebekler ve çocuklar birden soğuk be ani terleme yaşayabiliyor. Bunun birçok nedeni olabilir. Eğer bebeklerde ve çocuklarda soğuk terleme neden olur merak ediyorsanız "Bebeklerde ve çocuklarda soğuk terleme neden olur?" haberimize bir göz atın.

23 Mayıs 2020, Cumartesi 11:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bebeklerde ve çocuklarda soğuk terleme sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bunun altında yatan birçok neden olabilir. Eğer siz de bebeklerde ve çocuklarda soğuk terleme nedenlerini merak ediyorsanız "Bebeklerde ve çocuklarda soğuk terleme neden olur?" haberimize bir göz atın.

Bebeklerde ve çocuklarda soğuk terleme nedenleri ve tedavisi

Terleme, vücudumuzun meydana getirdiği bir durumdur ve normal bir süreçtir. Terleme sayesinde vücutta ısı dengesi sağlanır. Ayrıca artan vücut sıcaklığı da terleme yoluyla kontrol altına alınır. Sağlığımıza zarar veren hücreler ve bakteriler de terleme ile dışarı atılmaktadır.


Soğuk terleme ise nadir görülen bir durumdur. Bu durumla bebeklerde de karşılaşılabilir. Bebeklerde ve çocuklarda soğuk terleme geniz eti büyüklüğü, D vitamini eksikliği, Raşitizm, soğuk algınlığı gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bebeklerde ve çocuklarda soğuk terlemenin tedavisi bu durumun nedenine bağlı olarak değişir. Örneğin D vitamini eksikliği bu duruma neden olduysa doktor D vitamini iğne reçete edebilir.


Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, bebeklerdeki ve çocuklardaki kalp hastalıklarının sinyallerini paylaştı.

Çabuk yorulma, emmeyi kısa sürede bırakma gibi durumların kalp hastalığının habercisi olabileceğini ifade eden Ömeroğlu, çok terlemenin de önemli bir belirti olduğunun altını çizdi. Kalp yetmezliği yaşayan bebeklerin, terlemenin diğer sebeplerinden bağımsız olarak, alnından terlediklerini belirten ömeroğlu, bu bebeklerde soğuk terlemelerin görülebileceğini söyledi. Ömeroğlu, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Vitamin eksikliği yaşayan bebekler enselerinden terlerler. Kalp yetmezliğine sahip bebeklerde ise genellikle efor sarf ettikleri sırada alından soğuk terleme meydana gelir. Ayrıca bu bebeklerin akciğerlerine fazla kan gittiğinden sıklıkla akciğer enfeksiyonlarına yakalanabilmektedirler. Zira akciğer devamlı olarak kan ile ıslak kaldığından, vücudu korumakla görevli beyaz kan hücreleri, mikroplarla savaşamaz olur, öksürük sorunu da sıklıkla ortaya çıkabilir.”

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beslenmeyi reddeden bebekler için alternatif yöntem: Parmakla besleme