Bebekleri de vuruyor! Reflüye karşı 5 etkili öneri

Son yıllara dek yetişkinlerin hastalığı olarak bilinen reflü, günümüzde artık çocukların da kapısını sık çalan bir hastalık haline geldi. Mide içeriğinin ağza veya yemek borusuna geri kaçmasıyla oluşan şikayetler reflü olarak adlandırılırken belirtileri çok farklı şikayetlerle kendini gösteriyor. Peki, reflüye karşı ne tür önlemler alınmalı?

27 Kasım 2018, Salı 10:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Önceki Fotoğraflar
3-PORSİYONLARI AZALTIN

3-PORSİYONLARI AZALTIN

Anneler çocuklarının tabaklarına kimi zaman midesinin alacağı ölçüden daha fazla yemek koyup bunu bitirmesini bekleyebiliyor. Ancak sağlıklı olan, tabağa koyulan gıda miktarının azaltılması, az az ve sık sık beslenmeye özen gösterilmesi. Çünkü çocukların midesi büyüklerle kıyaslandığında çok küçük olduğundan reflüye yol açabiliyor. 

4-ÇOK SIKI VE DAR GİYDİRMEYİN

4-ÇOK SIKI VE DAR GİYDİRMEYİN

Albenili kıyafetler kimi zaman sağlıklı olup olmadığına bakılmaksızın sadece görüntüsüne aldanarak alınıp bebeklere ve çocuklara giydirilebiliyor.


Ancak özellikle çok sıkı ve dar kıyafetlerden kaçınmak gerekiyor. Zira bu kıyafetler çocuklarda mideye bası yaparak reflünün şiddetini artırıyor. 

5-İDEAL KİLOYA DİKKAT EDİN

5-İDEAL KİLOYA DİKKAT EDİN

Günümüzde kilolu çocuğun çok sağlıklı olduğu algısı çok yaygın. Aslında fazla kilo tüm hastalıklar için risk oluşturur. Özellikle de reflü açısından çok önemli bir risk faktörüdür. Sağlıklı ve dengeli beslenme ile çocukların kilo alımı önlenmeli, fazla tartılı çocuklar yine sağlıklı şekilde zayıflatılmalı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşırı terlemeyi durdurma yöntemleri