Bedava corona virüs testini fahiş fiyata yaptılar

Corona virüsün insan vücudunda tespit etmek için hastanelerde ve gerekli hallerde ücretsiz gerçekleştirilen PCR testinin bazı özel laboratuvarlarda fahiş fiyata yapıldığı ortaya çıktı.

21 Mart 2020, Cumartesi 09:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bağdat Caddesi ve Feneryolu’nda şubesi bulunan iki laboratuvarı aradığımızda corona virüs testinin 1200 ve 1250 liraya yapıldığı söylendi.

Bu özel laboratuvarlara başvuranlara sonuçlar e-posta veya telefonla da iletiliyor. Olası vakalar ise karantinada bekletilmeden elini kolunu sallayarak merkezlerden ayrılıyor.

Yasal değil

Yasal değil

Uzmanlar ise test sonuçları belli olana kadar karantina şartları veya izolasyon uygulanması gerektiğini belirtiliyor. Özel laboratuvarlarda corona virüs testi yapılması ise yasal değil.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Testlerin yapılmasında üç şart aranıyor. Yurt dışından gelmişseniz, ateş ve öksürüğünüz varsa test yapılır. Diğer riskli durum yurt dışından biriyle yakın temas halinde bulunmuş, ateş ve öksürük sorunları yaşıyorsanız bu durumda da PCR yapılır. Bu iki seçeneğin dışında ateş, öksürük veya akciğerde bulgu varsa, hekimin insiyatifi doğrultusunda test yapılabilir. Kamu veya özel fark etmez, testler ücretsiz yapılmak zorunda. Testler İl Sağlık Müdürlüğü uzmanlarına teslim edilir ve sonuçlar bu merciiden beklenir. Sonuçları saptayacak laboratuvarın Dünya Sağlık Örgütü veya uluslararası kalite stadartları kriterlerine uygun olması gerekir.

Özel labaratuarlar için izin yok

Özel labaratuarlar için izin yok

Prof. Dr. Kara, corona virüs testlerinin özel laboratuvarlarda yapılmasına yönelik bakanlıktan izin çıkmadığını da dikkat çekerek şöyle devam etti:

Test sonuçları çıkana kadar şüpheli vakalar karantinaya alınmalı. Test yaptığınız kişilere, sonradan arayıp sonuç bildirmek gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu kişileri evlerine de yollayamazsınız. Böyle bir dönemde hiçbir vatandaşımız özel laboratuvara gidip corona virüs testi yaptırmamalı. Test yapılan kişinin o an karantinaya alınması, sonuçlar çıkana kadar izole edilmesi gerekir. Pozitif vakalar sonuçlar açıklanana kadar dışarıda birçok kişiye hastalığı bulaştırabilir.

"Fırsatçılıktır, kabul edilemez"

"Fırsatçılıktır, kabul edilemez"

Hacettepe Tıp Fakültesi’nden enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise özel labarutavarlarda yapılan testlerin yasal olmadığını dile getirirek şunları söyledi:

Sağlık Bakanlığı, ‘serbest’ diyene kadar özel laboratuvarlar para karşılığı corona virüs testi yapamaz. Maalesef bu süreçte para birilerine cazip gelmiş olabilir. Yanlış sonuç çıkması durumunda kim nasıl hesap verecek? 100-150 lira maliyetli testleri 1200 liradan böylesi bir dönemde yapmak fırsatçılıktır ve kabul edilemez.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hastanelerde ücretsiz yapılan PCR adıyla bilinen “Polimeraz Zincir Reaksiyonu” adı verilen testler corona virüs salgınına karşı hayati önem taşıyor. Her test sonucu İl Sağlık Müdürlüğü’nün kayıtlarına geçirilirken, PCR testi hastalığın teşhisi ve salgının önlemesinde kritik rol üstleniyor.

PCR, testi şüpheli görülen kişilerde doktorların talebi ve gerekli gördüğü durumlarda gerçekleştirilirken, herhangi bir ücret alınmıyor. Olası corona virüs vakaları ise test sonuçları çıkana kadar tedbir amaçlı karantina veya izolasyon şartları altında tutuluyor.

Milliyet 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yoğun bakım servislerinde yüzde 60 azalma: Uçurumun kenarındaydık