Bedelli askerlikte izinler nasıl olacak? Ücretli mi, ücretsiz mi?

Bedelli askerlik yasası, torba yasayla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, konu hakkında açıklama yaparak bedellide yaşın 25, bedelin 15 bin TL olarak öngörüldüğünü belirtti. Öte yandan bedelliden yararlanacak olanların 28 gün temel askerlik eğitimi alacakları aktarıldı. Bu gelişme sonrası çalışan insanlar için izin konusu en önemli gündem maddesi oldu.

18 Temmuz 2018, Çarşamba 11:19 Son Güncelleme:
A A
Bedelli askerlikte izinler nasıl olacak? Ücretli mi, ücretsiz mi?

Bedelli askerlik yasası, torba yasaya eklendi ve Meclis Başkanlığına sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli konusu hakkında açıklama yaptı. Bedelli asklerlikte yaşın 25, ücretin 15 bin TL, ayrıca 28 gün temel askerlik eğitimi alacakları öngörüldü.

ÜCRETSİZ İZİN

Şu an teklifte 28 gün temel askerlik eğitimi. Her Türk vatandaşı bunu yerine getirecektir. Kamuda ve özel sektörde çalışanlar ücretsiz izinli sayılacaklar. Dolayısıyla iş akitleri feshedilmemiş olacak.

"ENGELLİLER DE ÜCRET ÖDEYECEK"

Engelliler de ücret alınacak ancak askerlik eğitimine tabi olacaklar. Şu adan 1 milyon 324 bin kişiyi ilgilendiren bir düzenleme. Geçmiş dönemdeki katılımın çok üzerinde bir katılım olacağını düşünüyorum.

"ASKERLİK HİZMETİNE BAŞLAMAMIŞ OLANLAR YARARLANACAK"

Askerlik hizmetine başlamamış olanlar bu tekliften yararlanacak. Müracaat edenlerin görevi nerede yerine getireceğini Milli Savunma Bakanlığı belirleyecek. 31 Aralık 1993 öncesi doğanlara yararlanacak. 1 Ocak 1995 gibi bir uzatma yapılamayacak kamuoyunun bilmesini isterim.

"GELİR HAZİNE BAKANLIĞI'NA AKTARILACAK"

28 güne ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz. Her vatandaşımız işine 1 aylık süre ile ara vererek bu görevi yerine getirebilir. Buradaki gelir Hazine Bakanlığına aktarılacak. Cumhurbaşkanı'nın belirleyici istihkaka göre dağılım söz konusu olacak. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Eski İngiliz istihbarat subayının ofisindeki mühür söküldü