Beden kitle indeksi nasıl hesaplanır, formülü nedir? Normal insanlarda kaç olmalı?

Günümüzde ülkemizde ve tüm dünyada en önemli sağlık sorunlarından birisi obezite olarak biliniyor. Obezite hareketsiz yaşam, yanlış beslenme alışkanlıkları ve bilgi eksiklikleri nedeni ile ortaya çıkıyor. Ülkemizde de obezitenin görülme sıklığı bu nedenlerden dolayı gün geçtikçe giderek artıyor.

23 Kasım 2021, Salı 15:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
   BEDEN KİTLE İNDEKSİ NASIL HESAPLANIR?

BEDEN KİTLE İNDEKSİ NASIL HESAPLANIR?

Kilo ve boya bakılarak hesaplanan Vücut Kitle İndeksi, obezite tablosunun ortaya konulması bakımından büyük önem taşıyor. Obezite, vücuttaki dengeleri altüst eder ve kanser gibi pek çok önemli hastalığa ve en önemlisi de yaşam kaybına neden olabiliyor.

Beden kitle indeksi, bireyin vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (m cinsinden) karesine (BKI=kg/m2) bölünmesi sonucunda elde edilen bir değerdir.

Bu değer Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite sınıflandırması esas alınarak obezite olup olmadığını belirlemek için yaygın bir şekilde kullanılır. Beden kitle indeksi, boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının tahmin edilmesi için kullanılıyor. Aynı zamanda, vücutta yağ dağılımı hakkında bilgi vermez. 

 BEDEN KİTLE İNDEKSİ FORMÜLÜ NEDİR?

BEDEN KİTLE İNDEKSİ FORMÜLÜ NEDİR?

Beden kitle indeksi, kişinin vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (m cinsinden) karesine (BKI = kg/m2) bölünmesi ile elde edilir.

Beden kitle indeksi, cinsiyete, sınıflandırma ve yaşa göre değişir. Dolayısıyla da kişiyi değerlendirirken tek başına beden kitle indeksi ile değil, mümkün olduğunca bel çevresi ve vücut analizi ölçümlerini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Vücuttaki toplam yağ miktarından çok, yağın vücutta bulunduğunu bölge ve dağılımı da çok önemlidir. Çünkü vücuttaki yağın bulunduğu bölge ve dağılım çeşitli, hastalıkların mortalitesi ve morbidite ile ilişkilendirilir. 

 NORMAL İNSANLARDA KAÇ OLMALI?

NORMAL İNSANLARDA KAÇ OLMALI?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bel ve kalça oranı kadınlarda 0.85’den ve erkeklerde ise, 1.0’den fazla olduğu zaman android tip obezite olarak kabul edilir.

Bu dağılımın belirlenmesi için de tek başına bel çevresi ölçümü yapmak, karın bölgesindeki yağ dağılımı ve sağlığın bozulmasında çok önemli ve pratik bir gösterge olarak kullanılır.

Yağın iç organlarda ve karın bölgesinde toplanması obeziteye bağlı insülin direnci, hipertansiyon, Tip 2 Diyabet, karaciğer yağlanması, koroner arter hastalıkları gibi hastalıların riskini arttırır. Bel çevresi ölçümünün erkeklerde ortalama olarak 94 cm, kadınlarda ise, 80 cm ve üzerinde olması hastalık riski ile ilişkilidir.

 VÜCUT KİTLE İNDEKSİ CİNSİYETE GÖRE DEĞİŞİR Mİ?

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ CİNSİYETE GÖRE DEĞİŞİR Mİ?

 Bölgesel yağ dağılımı genetik olarak erkeklerde ve kadınlarda farklılık gösterir. Yapılan araştırmalar, ülkemizde obezite görülme sıklığının kadınlarda %40’ın üzerinde ve erkeklerin ise 2 katı olduğunu gösterir. Android tip (erkek tipi) obezitede yağ, üst karın ve göğüs karında, vücudun üst tarafında (elma tip) bel ve cilt altında toplanır. Jinoid tip (kadın tipi) obezitede ise yağ, vücudun alt bölümünde uyluk, (armut tip) kalça, bacaklar ve cilt altında toplanır.

  • Vücut Kitle İndeksini Düşürmek için Neler Yapılmalıdır?
  • Kalıcı olarak kilo vermek isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir.
  • Aklınızda gerçekçi ve ulaşabileceğiniz bir hedef belirlemeniz gerekir.
  • Doktorunuzdan ve bir diyetisyenden profesyonel bir yardım almanız gerekir.
  • Obezitenin uzun vadeli bir durum olduğunu ve hayat boyunca dikkat gerektireceğini unutmamanız gerekir.

YÜKSEK VE DÜŞÜK VÜCUT YAĞ ORANI NELERE SEBEP OLUR?

YÜKSEK VE DÜŞÜK VÜCUT YAĞ ORANI NELERE SEBEP OLUR?

Yüksek vücut yağı felç, kalp hastalığı ve diyabete neden olabilir. Düşük vücut yağı ise, yetersiz beslenme ile ilgili olabilir.

Doğru miktarda olan vücut yağı, vitamin ve minerallerin vücuda girmesini sağlar.

Aynı zamanda vücut ısısının korunmasına da yardımcı olur ve organlara da koruma sağlar. Bunun yanında vücut için de enerji kaynağı olur. Fakat vücutta fazla yağ birikimi, çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Rezene çayı nasıl demlenir ve içilir? Neye iyi gelir, faydaları nelerdir?