Bedeninizi sevmenizi sağlayacaklar: Instagram'daki yalan hayatları yüzümüze çarpan 7 hesap

Aslında 'güzel' olarak addedilen, yani günümüz güzellik standartlarına uyan bir beden sadece iyi poz vermeyi bilen birinindir. Instagram'da gördüğünüz bir ayna selfie'sinden sonra eminiz kendinizi kötü hissettiğiniz oluyordur. Belinizin inceliğini, omuzlarınızın genişliğini, bacak boyunuzu aynada yargılıyorsunuzdur. Instagram'da gördüğünüz bedenlerin kendi bedeninizle ilgili memnuniyetsizlik duymanıza neden olmasına izin vermeyin. İşte Instagram'daki bazı profiller, bize bunu uygulamalı olarak gösteriyor. 'Senin bedeninde bir problem yok, sadece doğru pozu vermek için kasmıyor, olduğun gibisin' diyor.

28 Ocak 2021, Perşembe 11:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Chessie King

"Ben de aylardır spor yapıyorum ama bırak kas çıkmasını, yağlarım bile erimedi" bu düşünce bir yerden tanıdık geliyor mu? Chessie King, size doğru pozu verdiğiniz takdirde istediğiniz her vücut olabileceğinizi ama kendiniz gibi olduğunuz sürece mutlu olabileceğinizi hatırlatıyor.

Alex Light

İncelik kavramı kişisel bakımı ve irade gücünü temsil eder. Şişmanlık ise utanç verici ve irade olarak güçsüzlük olarak görülür. Ayrıca günümüz toplumlarında çekicilik, zayıflık kavramıyla özdeşmiş durumdadır. Ancak geçmişte bu durumun tam tersi olduğu ve 1950’li yılların başında Marilyn Monroe gibi çok da zayıf olmayan kadınların ilgi çektiği biliniyor. Bu durum yine değişebilir. Bedenimiz bir moda unsuru mu?

Danae Mercer

Zaman içerisinde beden algısına dair trendler değişse de aslında herkesin ideal beden ölçüsünde olması fikri gerçek dışıdır. Bu nedenle kişiler dış görünüşleriyle ilişkili birtakım olumsuz düşünceler geliştirmeye başlar. Bu gibi durumların sonucunda da kişi toplumdan kendini soyutlayabilir, depresyona girebilir, lüzumsuz estetik ameliyatlarına başvurabilir.


Megan Rose Lane

Bireyin beden imgesi ile kendi bedeninin gerçek durumu arasındaki tutarlılık, kişinin vücuduyla barışık olduğunu ve durumundan memnun olduğunu gösterir. Beden algısı kişinin ruh sağlığını büyük ölçüde etkileyebilir. Dolayısıyla olumlu beden imajı, kişinin ruh sağlığına da olumlu olarak yansıyacaktır.


Jada Sezer

Eğer kişinin özgüveni ve benlik saygısı düşükse kendisi hakkında negatif düşünceler besler. Bu negatif düşünceler de zamanla birikir ve daha sonraki adımda da kişinin sürekli kendisiyle uğraş içerisine girmesine neden olur. Bu bir kısır döngü gibidir ve sonu yoktur. Düşük özgüven sahibi olmak, beden algısının bozulmasındaki en önemli faktördür. Sağlıklı bir beden algısına sahip olabilmek için öncelikle kişinin özgüveninin ve kendine olan saygısının yüksek olması gerekir. 

joannvdherik

Her ne kadar ailemiz, çevremiz, kültürümüz beden algımız için çok önemli bir etken olsa da kişi beden imgesinin tamamını kendi belirlemelidir. İçinde var olduğunuz bedeni nasılsa öyle kabul edin. Değiştirmeye çalışmak sizin için zaman kaybı olabilir. Çünkü ne kadar değiştirseniz de siz yine sizsiniz. Kendini suçlamak ve güncel olan estetik kaygılara ayak uydurmaya çalışmak sonu gelmeyecek bir uğraştır. Siz çatlaklarınızla, size göre fazla görünen karnınızla, selülitlerinizle, yara izlerinizle, burnunuzdaki kemerle çok güzelsiniz.

Karina IRBY

Olumsuz beden imgesine sahip kişiler bedenlerini beğenmez ve bedenlerinin başkaları tarafından da beğenilmeyeceğini düşünürler. Beğenme ve beğenilme konusunu bedenle sınırlı tutmaz, insan olarak beğenilmeyeceği hisleri taşır ve kendilerini beğenmezler. Dışlanacakları, sevilmeyecekleri ve aşağılanacakları kaygıları yaşarlar. Neden sonuç ilişkisi kurmak kolay olmasa da olumsuz beden imgesine sahip kişilerin benlik saygıları, değerlilik hisleri, özsaygıları olumsuz nitelikler taşır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kilo vermenin en seksi yolu: Oryantal ile zayıflama