Bekir Bozdağ'dan önemli açıklamalar

Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, 'Zeytin Dalı' harekatına ilişkin önemli açıklamalar yaptı

22 Ocak 2018, Pazartesi 19:14
A A
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bekir Bozdağ'ın açıklamarından satırbaşları:

Afrin bölgesinden Hatay ve Kilis illeri ile civardaki karakollara bugüne kadar 700 civarında taciz ve saldırı gerçekleştiğini belirten Bozdağ, "Afrin bölgesindeki terör gruplarının mevcudiyeti hem Türkiye’nin hem de Suriye’yi tehdit ettiği gibi Suriye’nin toprak bütünlüğü için tehdit oluşturmaktadır.

- Şu anda Türkiye’de 370 bin civarında Suriye’den Türkiye’ye gelmiş Kürt kardeşlerimiz bulunmaktadır. Ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak, Afrin bölgesindeki terör örgütlerini ve teröristleri temizlemek ve etkisiz hale getirmek, bölgede yaşayan Kürtler, Türkmenleri ve Arapları teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak maksadıyla 20 Ocak’ta Zeytin Dalı Harekatı başlamıştır.


"HAREKAT TERCİH DEĞİL ZORUNLULUKTUR"


- Zeytin Dalı Harekatı planlandığı gibi başarıyla devam etmektedir. Plandaki hedefler bir bir gerçekleştirilecektir. Harekat Türkiye için bir tercih değil, zorunluluktur, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur.

- Her devletin halkını ve sınırlarını koruması doğal ve meşru hakkıdır. Türkiye de bu hakkını kullanmıştır. Bu harekatta tek hedef, PKK/KCK/PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütleridir. Bu terör örgütlerinin teröristleri, araçları, gereçleri, üsleri, lojistik noktalarıdır.

- Harekat sırasında ve süresinde sivillerin zarar görmemesi için azami dikkat ve itina gösterilmektedir. Harekat sırasında ve süresinde sivillerin zarar görmemesi için her tür planlama yapılmış, tedbir alınmıştır.

- TSK, Fırat Kalkanı Harekatı’nda olduğu gibi sivillere zarar gelmemesi için dikkatin ve hassasiyetin azamisini gösterecek büyük bir itina ve titizlikle harekatı sürdürecektir.
 

"O HABERLER KARA PROPAGANDA ÜRÜNÜDÜR"


- ‘TSK sivilleri vurdu veya vuruyor’ şeklindeki haberler, kara propaganda ürünüdür, algı maksatlı oluşturulmuş haberlerdir. Bu haberleri terör örgütleri ve bunların destekçileri oluşturmakta ve yaymaktadır.

- Zeytin Dalı Harekatı kesinlikle bölgede yaşayan Kürt kardeşlerimize karşı bir harekat değildir.

- Bu harekat bölgede yaşayan Kürt kardeşlerimiz dahil Arapları, Türkmenleri DEAŞ, PKK, PYD, KCK terör örgütlerinin baskısı ve zulmünden kurtarmak harekatıdır.


"SON TERÖRİST TEMİZLENİNCEYE KADAR DEVAM EDECEKTİR"


- Zeytin Dalı Harekatı’na aziz Türk milletinin desteği tamdır. Aziz milletimiz bu harekat meselesiyle bir ve beraber olmuştur.

- Zeytin Dalı Harekatı bölgedeki terör örgütleri ve en son terörist temizleninceye kadar devam edecektir. Bölge, terörden, terör örgütlerinden arındırıldıktan sonra başarıyla hedefine ulaşmış olacaktır.

- İlk 3 günde planlanan mesafe ve alan kontrolü sağlanmış durumdadır. Harekat süresince silahlı kuvvetlerimiz mensupları içerisinde şehit olan yoktur.Kilis’e roketlerin atıldığı Darmık Dağı abluka altına alındı


TSK unsurları, Afrin'de Burseya Dağı'nı ele geçirdi


Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir şehidimiz var

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.