Beklenen İzlanda karı geldi!

Beklenen İzlanda karı geldi!

İstanbul'da beklenen kar yağışı, yağmur ve şiddetli rüzgarla birlikte başladı

26 Ocak 2012, Perşembe 12:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 Yağmur şeklinde başlayan yağış, saat 22.00 sıralarında yerini kara bıraktı. Kar, Şişli, Beyoğlu, Sarıyer’de etkili oluyor. Tipi şeklindeki kar yağışı sokakta bulunanlara zaman zaman zor anlar yaşatıyor. Anadolu yakasında ise Ümraniye, Kadıköy ve Ataşehir’de hafif kar yağışı görülüyor.

Balkanlar üzerinden gelen İzlanda kökenli soğuk hava dalgası ve yağışlar İstanbul'da kara dönüştü. 870 araç ve iş makinesi, 127 bin 311 ton tuz, bin 800 ton solüsyon, 2 bin 406 personel hazır

İBB basın danışmanlığından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiler doğrultusunda, Bu gece Balkanlar üzerinden (İzlanda kökenli) gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı hava yağışların bu akşam kara dönüşeceği tahmin ediliyor. Kar yağışının Cuma günü de devam etmesi bekleniyor. Kar yağışının zaman zaman şiddetli ve fırtına şeklinde olacağı belirtildi.

>> TÜM TÜRKİYE DONACAK

Meteorolojinin uyarısıyla birlikte AKOM ekiplerini toplayarak akşam saatlerinde alarma geçiyor.

>> İBB BAŞKANI TOPBAŞ: TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI KULLANIN

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte kimsesiz ve sokaklarda yaşamlarını sürdüren vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından spor salonlarında misafir ediliyor. Sarıyer Metin Oktay Spor salonunda vatandaşın banyo, traş, giyim gıda ve konaklama gibi tüm ihtiyaçları karşılanıyor

Vatandaşların emniyet şeritlerini işgal etmemeleri önemli duyurulur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2012 kış sezonu hava koşullarıyla mücadele hazırlıklarını tamamladı. Kış aylarında şehir hayatının normal seyrinin etkilenmemesi amacıyla sert hava koşulları karşısında kar-buz ve göllenme ile mücadele çalışmaları AKOM'dan yönetilecek.

Kışa hazırlık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Âdem Baştürk başkanlında yapılmıştı. 43'ü 1'inci öncelikli olmak üzere 255 güzergâhta toplam 2 bin 833 km uzunluğundaki yol ağı ve meydanlardaki çalışmalar planlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü depolarında 2012 kış sezonu için 127 bin 311 ton tuz depolandı. İlçe Belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak. 82 ayrı noktada ise 1.800 ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde saatte 25 ton kapasiteli solüsyon tesislerinde üretim yapılacak.

Ana arterlerin dışında, meydanlar, üst ve alt geçitler, vapur iskeleleri, otobüs durakları, Hastane giriş çıkışları, Üniversite ve Okulların giriş çıkışları için de karla mücadele ekipleri oluşturuldu.

AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye, 45 adet 6*6*6 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 135 Personeli ile katılacak.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, İDO Yenikapı, Eminönü, Harem, Üsküdar, Ümraniye - Tepeüstü Meydanlarında; 359 Personel ve 48 araç ile kış mücadele çalışması yapacak.

Atık Yönetimi Müdürlüğü; 40 Hastane, 34 Okul (Üniversite - Lise), 13 Meydan, 304 Durak, 117 Üst ve Alt Geçit, 7 Çöp Aktarma İstasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 450 Personel ve 38 araç ile görev yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 142 Traktör Kar kürüme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı.

Karla mücadele toplam 870 araç 2 bin 406 personel İstanbul halkına hizmet edecek.

Her bölgenin öncelikli güzergâhları belirlenerek, istasyonlar oluşturularak yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar ve E-5'e müdahale edilecek şekilde hazırlıklar tamamlandı.

İSTANBUL 9 BÖLGEYE AYRILDI

1. BÖLGE: Bağcılar, Bayrampaşa, Esenler, Eyüp,Fatih,Güngören,Zeytinburnu

2. BÖLGE: Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, K.Çekmece, B.Çekmece, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt

3. BÖLGE: Beşiktaş, Beyoğlu, Kâğıthane, Şişli, Sarıyer,

4. BÖLGE: Gaziosmanpaşa, Arnavut köy, Sultangazi, Çatalca,Eyüp

5. BÖLGE: Çatalca, Silivri, B.Çekmece

6. BÖLGE: Kadıköy, Maltepe, Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir

7. BÖLGE: Sancaktepe, Adalar, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Tuzla

8. BÖLGE: Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe

9. BÖLGE: Şile, Çekmeköy

İstanbulluların sorunsuz bir kış geçirmeleri için tüm tedbirleri alan Büyükşehir Belediyesi, son model karla mücadele araçları ve ana arterlerde 28 ayrı noktaya yerleştirilen BEUS (Buzlanma erken uyarı sistemi) sistemleri kullanılıyor.

Ekipler 255 müdahale güzergâhında yapılacak çalışmalarda buzlanma ilk olarak 3 saat önceden tespit edilecek ekipler bilgilendirilecek. İlk bilgilendirmeden sonra son 45 dakika da ise ekipler sevk ve idare edilecek. Zaman kaybı ve gereksiz malzeme kullanımı engellenecek.

Araçların, belirlenen güzergâhlarda yapacakları kar küreme ve yol açma çalışmaları, mevcut araç takip sistemi ile AKOM'dan takip edilecek, gerekli durumlarda araçlar başka bölgelere yönlendirilecek

Kritik kavşaklarda 21 kurtarıcı ve çekici muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı hazır bekletilecek. Sokakta yaşayan vatandaşlar için toplama merkezleri planlandı. Vatandaşlar zabıta, polis, ambülânslar ile toplanarak sağlık kontrollerinden geçirilerek spor salonlarında edilecekler.

KAR KAPLANI

Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri kar küreyen, süpüren, kurutan ve tuz serpen 6 adet "Kar kaplanı" ile çevre yollarında görev yapacak.

"Kar Kaplanı" 80 km. hızla giderek bir seferde 40 km'lik alanda tuzlama yapma kabiliyetine sahip. Yengeç yürüyüşü yapabilen aracın bıçağı iki kademeli olarak kar kürüyor. Bıçak kapalı iken 4.50 cm, açık iken 5.20 cm genişliğinde küreme yapıyor.

Avrupa Yakası: Boğaz Köprüsü Gişeler - Haliç, O3 Otoyolu - Mahmutbey - İstoç - Vatan Cad.-Hadımköy Büyükçekmece S Virajı - Mimarsinan Kavşağı.

Anadolu Yakası, Boğaz Köprüsü Gişeler - Fenerbahçe Stadı-Harem - Kartal/Kartal - Gebze arasında görev yapacak.

Uzmanlar daha rahat ve güvenli bir trafik akışı için vatandaşların kar lastiği kullanmasını öneriyor. Avrupa ülkelerinde zincir kullanılmadığı, zincirin asfalta büyük zarar verdiği ve maddi kayıplara neden olduğu belirtiliyor. "

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 1 Mart 2021 On Numara çekilişi sonuçları