Belediyeden mezarlıklara "hatimmatik"

Belediyeden mezarlıklara 'hatimmatik'

Yozgat Belediyesi tarafından başlatılan uygulama ile başta şehitlik olmak üzere il merkezinde bulunan mezarlıklarda "hatimmatik" adı verilen cihazla Kuran-ı Kerim okunuyor

02 Eylül 2013, Pazartesi 13:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Belediye Başkanı Yusuf Başer, Yozgat’ta bakımsız durumda bulunan mezarlıkların titiz bir çalışmayla yeniden düzenlendiğini ve eksiklerin giderildiğini söyledi.

Ebedi hayata intikal edenlerin ebedi istirahatgahı olan mezarlıkların bakımına büyük önem verdiklerini ifade eden Başer, "Vatandaşlarımızın mezar ziyaretlerini huzur içinde yapmaları için çalışıyoruz. Yol çalışması yaptık. Mezarlıkları ada ve parsellere ayırdık, yollarına taş döşüyoruz. Hayırsever iş adamlarımızın katkısıyla üç mezarlığa taziye evi yaptırdık. Mezarlıklarda yeni açılan yaya ve araç yolu boyunca çam fidanları dikildi, yeşil alanlar çoğaltıldı" diye konuştu.

Bunların yanı sıra kentteki mezarlıklarda farklı bir uygulama başlattıklarını dile getiren Başer, şunları kaydetti:

"Her gün düzenli olarak sabah 09.00’dan 11.00’a kadar, öğleden sonra ise 15.00’e kadar mahallelerdeki vatandaşlarımızı da rahatsız etmeden sadece mezarlıklarımız ve şehitliğimiz içerisinde Kuran-ı Kerim okutuyoruz.

Hatimmatik adı verilen bir cihazla bu hizmeti veriyoruz. Buraya gelenler açısından, mezarlıkları ziyaret edenler açısından farklı bir manevi atmosfer oluşturuyor. Bu uygulamayı tüm mezarlıklarımızda başlattık."

10 GÜNDE BİR HATİM BİTİYOR

Yozgat Belediyesi Cenaze İşleri Sorumlusu Bayrullah Özel ise hatimmatik cihazının 10 günde bir hatim bitirdiğini ifade etti.

Hatimmatiğin tüm mezarlıklarda belirlenen saatlerde otomatik olarak Kur’an okunması için tasarlanmış bir cihaz olduğunu vurgulayan Özel, şöyle devam etti:

"Kur’an-ı Kerim, örneğin birinci cüzden başlıyor. Ertesi gün de kaldığı yerden devam ediyor. Aşağı yukarı bir hafta, 10 gün içerisinde bir hatim bitirmiş oluyor. Bu cihaz sayesinde mezarlıklarda hem Kur’an-ı Kerim okunabiliyor hem de ses sistemi olarak kullanılabiliyor. Cihazın programlanabilir özelliği sayesinde arife günleri ve bayramlarda tam gün yayın yapılabiliyor, haftanın her günü veya istediğimiz gün ve saatlerde Kuran-ı Kerim okuyabiliyor. Mübarek gün ve gecelerde veya istenilen tarihlerde ayarlandığında otomatik olarak Kuran’ı Kerim okutabiliyoruz."

AA

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika depremleri: Marmaris'te deprem