Belki bilmiyorsunuz ama siz de bir "sapyoseksüel" olabilirsiniz!

Sapyoseksüel veya sapyoseksüellik kelimesi son dönemde oldukça sık karşılaşılan bir kelime oldu, magazin dünyasının birçok tanınmış ismi tek tek sapyoseksüel olduğunu açıkladı, sapyoseksüellik dizilere ve filmlere konu oldu. Peki sapyoseksüel nedir? Acaba siz de sapyoseksüel olabilir misiniz?

30 Temmuz 2021, Cuma 14:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
SAPYOSEKSÜELLİK NEDİR?

SAPYOSEKSÜELLİK NEDİR?

Sapyoseksüellik, kişinin son derece zeki insanlara cinsel olarak ilgi duyması anlamına geliyor. Öyle ki bir sapyoseksüel için bir partnerdeki en önemli özellik zekası. Bu kelime, özellikle son yıllarda giderek daha popüler hale geliyor. Sonuçta her insan karşısındakinin zekasından etkilenebilir. Ama bu herkesin sapyoseksüel olduğu anlamına gelmez.


AŞKTA EN ÇOK ZEKAYI ÇEKİCİ BULANLAR BURAYA...

AŞKTA EN ÇOK ZEKAYI ÇEKİCİ BULANLAR BURAYA...

Sapyoseksüel insanlar fiziksel ve duygusal olarak zeka tarafından harekete geçirilir. Sapyoseksüeller, zekanın en çekici özellik olduğunu düşünür ve ona potansiyel bir partnerin görünüşünden ve hatta kişiliğinden bile daha fazla değer verir. Bazı cinsel terapistler sapyoseksüelliği her şeyden önce zeki partnerlere yönelik cinsel ve erotik çekicilikle karakterize edilen bir cinsel yönelim olarak görüyor.Sapyoseksüeller, görünüş veya kişilikten çok zekadan etkilenirler

Sapyoseksüeller, görünüş veya kişilikten çok zekadan etkilenirler

Sapyoseksüel bir insan potansiyel partneriyle ilk buluşmada hemen bir cinsel birliktelik yaşamaktansa sevdiği kitaplar veya siyaset tartışmakla daha fazla ilgilenebilir. Sapyoseksüeller cinsellik yaşayacakları birini bulmaya çalışmaktan çok kariyerlerine veya akademik hedeflerine odaklanan bir profile sahip olabilirler. Eğer kendinizi birinin zekasına kaptırırsanız bu sapyoseksüel olduğunuzun bir işaretidir.

Sapyoseksüelleri tahrik eden şey, entelektüel konuşmalardır

Sapyoseksüelleri tahrik eden şey, entelektüel konuşmalardır

Sapyoseksüeller yalnızca partnerlerinin zekasına çekilmezler, genellikle zeka onları fiziksel olarak da harekete geçirir. Edebiyatla ilgili politik tartışmalar veya buna benzer uzun diyaloglar sizi gerçekten cinsellik havasına sokuyorsa bu sapyoseksüel olduğunuz anlamına gelebilir. Sapyoseksüel insanlar için zeka sadece bir etkilenme faktörü değil, bununla birlikte cinsel uyarılmayı da harekete geçiren bir şey.


Sapyoseksüeller için entelektüel bir tartışma, fiziksel dokunuştan bile daha etkilidir

Sapyoseksüeller için entelektüel bir tartışma, fiziksel dokunuştan bile daha etkilidir

Çoğu sapyoseksüel insan uzun bir tartışma, fikir alışverişi yapmadan bir insanla yakınlık kuramaz ve kendisini rahat hissedemez. Hatta karşısındakiyle bir tür entelektüel tartışmaya girene kadar cinsel olarak bağlantı kurmasının zor olduğunu düşünür. Sapyoseksüeller için entelektüel iletişim, fiziksel dokunuştan bile daha etkili bir ön sevişme olarak kabul edilebilir. Eğer en sevdiğiniz kitaplar veya siyasi görüşünüz hakkında sohbet etmeden önce karşınızdaki insanla bağlantı kurmakta zorlanıyorsanız, bu sapyoseksüel olabileceğinizin bir işareti olabilir.


Bir sapyoseksüel için entelektüel kıvılcım, duygusal kıvılcamdan daha önemlidir

Bir sapyoseksüel için entelektüel kıvılcım, duygusal kıvılcamdan daha önemlidir

Sapyoseksüalite, genellikle birisiyle duygusal bir bağlantı kurduktan sonra cinsel çekiciliği deneyimlemekle karakterize edilen bir yönelim olan demiseksüellikle karıştırılabilir. İkisi arasında bazı benzerlikler olsa da belirgin bir fark da vardır.

Sapyoseksüelik cinsel bir çekim meydana gelmeden önce entelektüel bir çekicilik inşa etme ihtiyacıdır. Demiseksüellik ise cinsel bir çekim meydana gelmeden önce duygusal bir bağ kurma ihtiyacıdır. Sapyoseksüeller cinsel bir çekiciliğin başlaması için kendisiyle aynı entelektüel seviyede birisini; demiseksüeller duygularını paylaşacak birini ararlar.


SAPYOSEKSÜEL OLABİLECEĞİNİZ GÖSTEREN İŞARETLER

SAPYOSEKSÜEL OLABİLECEĞİNİZ GÖSTEREN İŞARETLER

Derin konuşmalar ve yüksek zeka sizi tahrik ediyor…

Her insan güzel sohbetten keyif alır, ancak siz bunu partnerinizden her gün, hatta yan yana olduğunuz her dakika talep ediyorsunuz. Birinin düşüncelerinden, sorgulamalarından veya bildiği şeyler hakkında konuştuğunu duyduğunuzda, ona sadece hayranlık duymala kalmıyor, aynı zamanda kendinizi başka hiçbir şeye benzemeyen bir düzeyde çekici hissediyorsunuz.

Aptallığa tahammülünüz yok…

Kendisini saldırganlıkla ya da en üst düzey jestlerle öne süren jkişilere tahammül edemezsiniz. Aptal olan ve kolayca çözülen insanlara gerçekten tahammülünüz yok. Birisi zor durumlarla duruşu ve zekasıyla başa çıkabildiğinde bunu çekici bulursunuz. Duygularını rasyonelleştirebilenlere ve işler ters gittiğinde patlamayan veya orayı terk etmeyenlere hayran kalıyorsunuz.

Seçeceğiniz partnerin kimliği umurunuzda bile değil. İlgilendiğiniz tek şey zekası…

İnsanların derinliklerine inmeyi seviyor ve iyi biliyorsunuz. Eğer yüzeyin altında pek bir şey yoksa, kendinizi sıkılmış ve ilgisiz bulursunuz. Hayatınızın geri kalanında böyle biriyle birlikte olmayı hayal bile edemezsiniz. Zekayı arzuluyorsunuz, bu sizin için oldukça heyecan verici. Öyle ki birinin yaşamak için ne yaptığından veya ne kadar paraya sahip olduğundan bile daha önemli.

Muhteşem bir dinleyicisiniz…

Size bir şeyler öğretebilen insanları seviyorsunuz ve bu, dinleme becerilerinizi geliştirmenize neden oluyor. Sevdikleriniz, öğrendikleri veya büyüleyici buldukları bir şey hakkında konuştuklarında onları zevkle dinliyorsunuz. Bu sadece zihninizi genişletmekle kalmıyor, aynı zamanda bilgi konusunda bu kadar tutkulu ve onu ifade edebilecek kadar yetenekli birini görmek sizde hayranlık uyandırıyor.

Tartışmak mı? En sevdiğiniz şey…

Eğer birisi sizi bir tartışmaya davet ederse kendinizi ona daha yakın hissedersiniz. Çünkü böyle olduğunda karşınızdakini, zihninizi her zaman genişletecek ve sizi sınamak veya ikna etmek için bilgilerini kullanmaktan çekinmeyen biri olarak görürsünüz. Bu tür insanları inatçı ya da iddialı da bulmazsınız. Onların zekice konuşmaya olan isteklerini ve susuzluklarını daima takdir edersiniz.

Her zaman öğrenmekten keyif alırsınız…

Evde oturup evren üzerine belgesel izlemek ve hala öğrenmeniz gereken şeyler olması fikri sizin için tarifsiz! Zihninizi genişleten her şeyi seviyorsunuz ve size gelişme yeteneği sağlayan fırsatları arzuluyorsunuz. Çok bilgili olmadığınız konularla ilgili muhtemelen konferanslara gidiyorsunuz, çünkü bunları bir meydan okuma olarak görüyorsunuz ve kendinizi yeni şeyler konusunda eğitmek istiyorsunuz. İlgilendiğiniz biri, bu entelektüel susuzluğu sizinle paylaşmazsa ona karşı ilginizi hızla kaybederken bulursunuz.


Birlikte uzun sohbetler edebilmek, sizin için fiziksel çekicilikten çok daha önemli…

Elbette biriyle birlikte olabilmek için ona fiziksel olarak ilgi duymanız gerekir. Ancak partneriniz sadece güzel bir yüze sahipse ondan kolayca sıkılabilirsiniz. Sizin için sohbet, olmazsa olmaz ve biri ne kadar çekici olursa olsun, eğer bilginizi derinleştiremezse zaman ayırmaya değmez.

Sığ ve kısa sohbetlerden nefret edersiniz…

Birisi sizinle derin bir konuşma yapamıyorsa fiziksel olarak rahatsız hissedersiniz. Sığ sohbetler sizin için kabustur ve birinin hava durumu hakkındaki yorumlarına cevap vermek zorunda kalmaktansa sessizce oturmayı tercih edersiniz. Zekasını; konuşmaları ileriye taşımak, fikirleri geliştirmek ve konuşma noktalarını besleyen sorular sormak için kullananlara hayranlık duyarsınız.

Birini ne kadar çok tanırsanız, ondan o kadar hoşlanırsınız…

Bazıları bir insanı gördüğünde ondan yeterince etkilenir. Sizse ilişki kurdukça etkilenenlerdensiniz. Çünkü sizinle aynı entelektüel seviyede biriyle sohbet ettikçe her seferinde yeni bir elmas keşfettiğinizi hissedersiniz. Birinin zekasını, duygusal zekasını, konuşma biçimini, çatışmaları çözme biçimini yavaş yavaş keşfettiğinizde ona olan ilginiz artar. Bu yüzden yavaş ve kararlısınız.

BİR SAPYOSEKSÜELİ ETKİLEMENİN YOLLARI

BİR SAPYOSEKSÜELİ ETKİLEMENİN YOLLARI

  • Genellikle yanlış telaffuz edilen veya telaffuzu zor kelimeleri olması gerektiği gibi telaffuz ederek onları etkileyin
  • Varoluşsal mesajlarla baştan çıkarın
  • Onları güldürün
  • Mesajlarınızda Schrödinger’in kedisini kullanın. Bunun için kuantum mekaniğinden anlamanıza gerek yok, karşınızdaki her sapyoseksüel sizin yaratmak istediğiniz espriyi anlayacaktır.
  • Spor salonunu unutun, birlikte Mensa egzersizleri yapın. Mensa egzersizleriyle zekanızı test edip güçlendirmenin yollarını arayın.
  • Yazılı dilin sizi nasıl sınırlandırdığını göstermek için vücut dilinizi kullanınBu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İlişkilerde sınırların önemine dair ipuçları