'Ben Şeyhmus Bağış ölmedim yaşıyorum'

Mardinli 38 yaşındaki Şeyhmus Bağış, kendisine verilen 3 ayrı nüfus cüzdanına rağmen yaşadığını ispat edemiyor. Bu yüzden işini kaybeden, çocuklarına kimlik çıkartamayan Şeyhmus Bağış, “Devlet büyüklerine sesleniyorum. Ben Şeyhmus Bağış. Ölmedim buradayım. Bana kimliğimi verin” diyerek isyan etti.

24 Ağustos 2009, Pazartesi 09:47
A A

Yaşarken öldü

Yazar Aziz Nesin’in ‘Yaşar ne yaşar ne yaşamaz’ adlı romanı Mardin’de gerçek oldu. Mardin’de yaşayan 38 yaşındaki Şeyhmus Bağış, Kuzey Irak’a yük taşıyan araçlarda şoförlük yapıyordu. 2002 yılında pasaport süresini uzatmak için gerekli olan T.C. kimlik numarasını öğrenmek için nüfus müdürlüğüne gitti. T.C. kimlik numarasına ait nüfus kayıtlarına göre Şeyhmus Bağış 1998’de ölmüştü. Şeyhmus Bağış’ın “Ölmedim yaşıyorum” çırpınışları
nüfus memurunu ikna etmeye yetmedi.

'Yaşadığını ispat et'

Nüfus memurunun ihbarıyla polis Şeyhmus Bağış’ı ölen birinin kimliğini kullandığı anlatamayan Şeyhmus Bağış’ın ehliyet ve pasaportuna el kondu. Yaşadığını ispat etmek için mahkemeye başvuran Şeyhmus Bağış’ın bu çabası da işe yaramadı. Resmi kayıtlarda ‘öldü’ gözüken Şeyhmus Bağış’a mahkeme ‘yaşadığını ispatlayamıyorsun’ diyerek davayı kapattı. Bu arada hatasını anlayan nüfus idaresi Şeyhmus Bağış’a yeni bir kimlik düzenledi.

Asker kaçağı çıktı

Ancak bu kimlik de Şeyhmus Bağış’ın başına yeni dertler açtı. Jandarmanın trafikte yaptığı kontrolde Şeyhmus Bağış, yeni kimliğine göre kayıtlarda asker kaçağı görünüyordu. Yaşadıklarına inanamayan Şeyhmus Bağış, “Meğer o kimlik benimle aynı adı taşıyan ama 4 gün arayla doğan başka bir kardeşim varmış gibi düzenlenmiş” dedi. Yapılan hatanın düzeltilmesi için gittiği nüfus idaresinde Şeyhmus Bağış’a üçüncü kez kimlik düzenlendi. Ancak üçüncü
kimlik de derdine derman olamadı.

'Çocuklarım kimliksiz'

Şeyhmus Bağış, “Bana verilen kimliklerde T.C. kimlik numaraları ve doğum tarihleri birbirinden ayrı. Bu kimliklere göre ya ölüyüm ya da asker kaçağıyım. Bu yüzden çocuklarıma kimlik çıkartamadım” diye konuştu. Çocuklarının okul yerine tarlada çapa salladığını belirten Şeyhmus Bağış, “İşimi kaybettim. Hayatım karardı. Devlet büyüklerine sesleniyorum. Ben Şeyhmus Bağış ölmedim buradayım. Lütfen asıl kimliğimi verin. Beni bu işkenceden kurtarın” diyerek feryat etti. 

Nezir GÜNEŞ/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.