'Beni iç çamaşırımdaki rakamla tanımlamayın'

Ünlü Amerikalı model Ashley Graham, "büyük beden" tanımlamasına böyle karşı çıktı

10 Mart 2019, Pazar 09:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son yıllarda moda dünyasında giderek yükselen "bedensel pozitivizm" akımının öncülerinden Ashley Graham, kendisini de tanımlamak için kullanılan "büyük beden" ifadesine karşı çıktı. 

Avustralya'nın Melbourne kentinde düzenlenen moda haftasında podyuma çıkan 31 yaşındaki Graham, kıvrımlı kadınların; iç çamaşırlarındaki ya da kıyafetlerindeki, bedenlerini gösteren rakamla tarif edilmelerinin doğru olmadığını belirtti.

The Project adlı televizyon programına katılan Graham, bu ayrımcılığı özellikle de kadınların yaptığını belirtti. Graham, "Bir kadını neden kıyafet bedeniniyle 'büyük beden' diye tanımlıyoruz ki? Neden sadece adını ya da mesleğini söylemiyoruz? Erkekler bunu yapmıyor. Onlar 'benim büyük beden arkadaşım' demiyor" diye konuştu.

Ashley Graham, hemcinslerine de "Selülitiniz olabilir, kalçanız büyük olabilir, dergi kapaklarındaki kızlar gibi olmak zorunda değilsiniz" diye seslendi.

Graham, uzun süredir iç çamaşırı ve plaj koleksiyonu defilelerine çıkıyor. Ünlü model kendisi de iç giyim ve plaj koleksiyonları tasarlıyor. 

Ashley Graham, son zamanlarda kilo verdiği yönünde eleştirilere maruz kalmıştı. Graham bir dergiye verdiği röportajda, “Bana kilo vermişsin diyenler rahat olsun, bedenim hiç değişmedi. Açıkça söylemek gerekirse son beş yılda kilo vermek yerine daha da fazla kilo aldım" dedi. Nebraska doğumlu güzel, "İlk ünlü olduğumda yayınlanan fotoğraflarımla şimdikilere bakınca, şimdi daha kilolu olduğumu söyleyebilirsiniz” şeklinde konuşmuştu. 

Graham, daha önce verdiği bir röportajda da, ünlü bir model olmadan önce kendinden nefret ettiğini söylemişti. Graham, “Başvurduğum ajanslar bana kilo vermek zorunda olduğumu söylüyordu ve kendi kendime ‘Neden insanların benim geleceğimi belirlemesine izin veriyorum?’ dedim” sözleriyle modelliğe ilk adım attığı yılları anlatmıştı.

‘Oyunu değiştiren’ kişi olduğunu söyleyen Graham, büyük bedenli haliyle modellik yaparak tüm dünyadaki kadınlar için rol model olduğunu belirtmişti. "Amaçlarımdan biri, insanların güzel olduklarını anlamalarına yardım etmek” diyen Graham, sözlerine şöyle devam etti:

“Her gün kadınlardan mesajlar alıyorum. ‘Seni görene kadar hiç bikini giymemiştim’ diyorlar. Bazı eşler de ‘Eşime senin koleksiyonundan iç çamaşırlarından getirdim, kendini hiç bu kadar seksi hissetmemişti’ şeklinde yorumlar yazıyorlar” ifadesini kullanmıştı.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 96 yaşındaki 2. Dünya Savaşı gazisi üniversiteden mezun oldu