Benimle Söyle jürisi ve Kurtalan Ekspres’in bas gitarcısı Ahmet Güvenç kimdir?

Kanal D’nin yeni yarışma programı Benimle Söyle yayınlanan ilk bölümüyle ekranlara geldi. Benimle Söyle jürisinin en dikkat çeken isimlerinden biri de Kurtalan Ekspres’in bas gitarcısı Ahmet Güvenç. Peki, Ahmet Güvenç kimdir? İşte Ahmet Güvenç’in biyografisi…

12 Mayıs 2019, Pazar 09:56 Son Güncelleme:
A A
Benimle Söyle jürisi ve Kurtalan Ekspres’in bas gitarcısı Ahmet Güvenç kimdir?

Kurtalan Ekspres bas gitarcısı Ahmet Güvenç Benimle Söyle yarışmasının ardından internette en çok aratılan isimler arasında yer alıyor. Peki, Ahmet Güvenç kimdir? İşte Ahmet Güvenç hakkında merak edilenler…

AHMET GÜVENÇ KİMDİR?

1951'de dünyaya gelen Ahmet Güvenç, genç yaşta müziğe başladı. Bülent Ortaçgil ile okul arkadaşı olan Güvenç, Bülent Ortaçgil ve kardeşi Ercüment Ortaçgil ile beraber Sorular grubunu kurup konserler vermeye başladı. Daha sonra Filozoflar grubunda yine Bülent Ortaçgil ve Galip Boransu ile çaldı. Daha sonra Bülent Ortaçgil, solo kariyerine yöneldi. Ortaçgil, ilk çalışmalarını Güvenç'in evinde hazırlamış ve ilk albümü Benimle Oynar Mısın?'daki Suna Abla şarkısını, Ahmet Güvenç'in annesi Suna Güvenç'ten esinlenerek yazmıştır.

1969'da Aydın Cakuş ve Hüseyin Sultanoğlu ile beraber kurdukları, Bunalım grubu ile profesyonel müzik hayatına atıldı. Grubun menajeri dönemin ünlü yıldızı Cem Karaca oldu. İlk plakları "Taş var, Köpek yok" ile ünlendiler. Ancak Sultanoğlu'nun Cem Karaca'nın grubuna geçmesi ile grup dağılmıştı. Bir yıl sonra Güvenç, Cakuş ile beraber grubu yeniden kurdu. 1971'de Aziz Azmet ile Yollar / Hele Hele Gel plağını kaydettiler. Bu plaktan sonra Güvenç gruptan ayrıldı.

1975'te Cem Karaca'nın eski grubu Kardaşlar kadrosunda yer aldı. Kısa bir süre grupta kalsa da "Kan Davası / Dam Üstünde Çul Serer" 45'liğinde çaldı ancak plak yayınlanmadan gruptan ayrıldı, yerine ise Özkan Uğur geçti. 1978'de kısa bir süre Edirdahan grubunun kuruluş kadrosunda yer alıp, Cem Karaca ile çalıştı. Ancak ortaklık plağa dökülemeden Kurtalan Ekspres'e geri döndü.

2001 yılında Gülen Andak’la Gülen Andak-Ahmet Güvenç Sanat Merkezi'ni kurdu.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Aleyna Tilki hakkında soruşturma başlatıldı