Benjamin Button gerçek oldu

Güney Afrikalı 12 yaşındaki Ontlametse'nin öyküsü sıradışı...

13 Eylül 2011, Salı 11:16
A A

5 yaşında 'erken yaşlanma' teşhisi konulan küçük kızın yaşadığı, Benjamin Button hikayesi gibi.

Güney Afrika'da yaşayan 12 yaşındaki Ontlametse Phalatse'de, tıpta adı 'Progeria' olan 'erken yaşlanma' hastalığı başgösterdi.

Doktorlar, Ontlametse'ye ilk tanıyı o 5 yaşındayken annesi tarafından durumdan şüphelenerek hastaneye getirildiğinde koydu. Bu hastalığa tutulan ilk siyahi kız çocuğu olan Phalatse'nin babası o henüz 3 yaşındayken kızını terketti. Küçük kız o günden beri bir şirkette asistan olarak çalışan annesi ile birlikte yaşıyor.

Arkadaşlarının 'First Lady' olarak seslendiği küçük kızın en büyük hayali bir gün psikolog olmak.

KÜÇÜK KIZ BİR YIL SONRA ÖLECEK

Ontlametse Phalatse ve annesi, Boston'da bulunan Progeria Araştırma Vakfı tarafından sürekli gözlem altında tutuluyor çünkü hastalığı ölümcül.

 Küçük kızın hastalığı, Benjamin Button'un hayat hikayesiyle paralellik gösteriyor. Okulunda çok parlak bir öğrenci olan Phalatse, eğer bir gün bu hastalığı atlatamazsa bir yıl sonra ölecek. Çünkü hastalık genellikle 13 yaşında ölümle sonuçlanıyor.

Gerçeği ne kadar bilse de küçük Phalatse hayatını kaybetmemek için doya doya yaşamaya çalışıyor.

GAZETEPORT

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.