Bentley, NASA’nın Mars teknolojisini nasıl kullandı?

Lüks otomobil markası Bentley, NASA tarafından Mars yüzeyinin fotoğraflanması amacıyla tasarlanan ultra yüksek teknoloji ürünü bir kamerayla araçlarından birinin 53 milyar piksellik fotoğrafını çekti.

19 Şubat 2017, Pazar 07:45
A A

Bu inanılmaz fotoğraf Kaliforniya’nın Golden Gate Köprüsü’nde çekilmiş ve markanın bir reklam kampanyasında kullanılacak. Bentley patronları bu fotoğrafın otomotiv dünyasında bugüne kadar çekilmiş en sıra dışı fotoğraf olduğunu söylüyorlar.

Fotoğraftaki araç markanın uzatılmış aks aralığına sahip Mulsanne modeli. Yolcu koltuğu üzerindeki Bentley logosuna kadar yakınlaştırılabilen tüm fotoğrafı birleştirmek için üç adet Nikon D810 kamera kullanılmış.

Projede on kişi çalışmış. Otomobil fotoğrafçısı Simon Stock tarafından yönetilen bu kişiler 700’ün üzerinde küçük fotoğraf üzerinde çalışmış. Onlar NASA tarafından Mars'ın panoramik manzara fotoğraflarını çekmek için kullanılan teknolojiyi kullanmışlar.

Çekimde 200 mm ile 1500 mm arasında lensler kullanılmış. Ama üstesinden gelinmesi gereken fiziksel sınırlar varmış. Posta.com.tr fotoğraf editörlerine göre özellikle araçtan uzaklaştıkça toz ve ısı bulanıklığı fotoğraf kalitesini ciddi miktarda düşürebiliyor. Ekip ayrıca sıcaklık ve rüzgar yönü değiştikçe Golden Gate Köprüsü hareket ettiği gerçeğiyle de uğraşmak zorunda kalmış.

Her bir çekim seti 500 mm lens üzerinde iki ile dört saat arasında sürmüş. Görüntünün geleneksel şekilde rötuşlanması, aşırı dosya boyutu nedeniyle yapılamamış. Sonuç olarak, rötuşu yapan Tony Swinney tarafından rötuş işlemi için fotoğraf küçük boyutlara tekrar bölünmüş ve öyle rötuşlanmış.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.