Benzin fiyatlarında bir indirim daha

Uluslararası petrol fiyatlarında yaşanan düşüş Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarını da indirdi. Son 2 günde 2 kez indirim haberi geldi

16 Ekim 2014, Perşembe 17:30
A A
Benzin fiyatlarında bir indirim daha

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş pompaya da yansımaya başladı. Geçtiğimiz günlerde benzine yapılan 11 kuruşluk indirimin ardından bugün de 8 kuruşluk indirim geldi. Motorin fiyatlarında da ikinci bir indirim bekleniyor. Gece yarısından itibaren geçerli olacak indirime göre İstanbul'da benzin fiyatlarının ortalama 4.71-4.72 seviyelerine gerilemesi bekleniyor. Petroldeki düşüş nedeniyle motorine de geçtiğimiz günlerde 11 kuruşluk indirim yapılmıştı. Son fiyat hareketlerinin ardından motorinde de indirim bekleniyor.

ULUSLARARASI PİYASALARDA DÜŞÜŞ VAR

Petrol fiyatlarında hızlı düşüş bugün de sürüyor. Brent Petrol varil başına 82.90 dolara kadar gerileyipp 4 yılın dip seviyesini gördü. ABD ham petrolü de Haziran 2012'den bu yana ilk kez 80 doların altına geriledi. Petrol fiyatının yönünü aşağıya çevirmesinde, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) petrolde talep artış tahminini aşağı çekmesine rağmen, Suudi Arabistan, Kuveyt ve İran gibi OPEC’in en büyük üreticilerin üretimin kısılmayacağına işaret eden açıklamaları da fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu. Son dört senenin en düşük fiyatına gerileyen Brent petrol son 1 sene içinde ise yüzde 24 değer kaybetti. Brent petrol 4 ay önce 117 dolarla yakaladığı yıllık zirveden ise yüzde 27 geriledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...