Berat Albayrak: Kazan-kazan dönemi başladı

Türkiye’nin şu an çok cazip ve fırsatlarla dolu olduğunu dile getiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Elimizde yağ, un, şeker var. Ortak akılla harika bir helva yapmalıyız” dedi

22 Temmuz 2018, Pazar 15:29 Son Güncelleme: 23 Temmuz 2018, Pazartesi 06:28
A A

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye bir daha hiçbir zaman bu kadar cazip olmayacak. Maliyetler olarak, piyasa değerleri olarak böyle fırsat olmayacak. Türkiye’nin elinde yağ, un, şeker her şey var. Bu süreçte bizim ortak akılla, harika bir helva yapmamız lazım” dedi. Albayrak, “Piyasayla kavga ederek değil, kazan - kazan ilişkisine dayalı, hep birlikte güçlü bir iletişimle yürüyeceğiz. Açık ve şeffaf olacağız” mesajını da verdi.

Bakan Albayrak’la Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te katıldığı G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı sırasında ekonomide yeni dönemi konuştuk. Ekonomide atılacak adımların belli olduğunu dile getiren Albayrak, bunları şöyle sıraladı: “Bir, mevzuat düzenleme. İki, Cumhurbaşkanlığı kararnameleri.

Üç, Meclis’teki yasal düzenlemeler. Birincisine temmuz, ağustos yavaş yavaş başlayacağız. Kararnamelerle ilgili süreci ağustos, eylüle kadar netleştireceğiz, OVP (Orta Vadeli Program) netleştikten sonra... Meclis açılır açılmaz da yasal düzenlemeleri haiz alt kırılımlarla ilgili paketi Meclis’ten çıkarmaya çalışacağız. Bu süreçlerin ardından şunu ortaya koyacağız: Artık bahane yok.”

GÜÇLÜ STRATEJİK PLAN

Türkiye’nin reyting kurumlarından yatırımcılara kadar çok daha geniş ve farklı bir perspektifte, güçlü bir stratejik plan çerçevesinde iletişimini çok kuvvetli sürdüreceğini belirten Albayrak, “Kendi tezimizi doğru üslupla, doğru bir altyapıyla, doğru rasyonel gerekçelerle sağlam bir şekilde ifade edeceğiz” dedi. Ekonomideki eleştirilerle ilgili soru üzerine ise Albayrak şunları söyledi: “Cari açıkla ilgili benzer tespitleri yapıyoruz. Bunların bir kısmı bizle ilgili, bir kısmı algıyla ilgili. Biz üzerimize düşenleri yapacağız. Emin olun bu noktada rasyonel bakan piyasanın kahir ekseriyeti süreci pragmatist okur.

Bu dönemle ilgili şu çok net: Türkiye bir daha hiçbir zaman bu kadar cazip olmayacak. Maliyetler olarak, piyasa değerleri olarak böyle fırsat olmayacak. Türkiye’nin elinde yağ, un, şeker her şey var bu süreçte bizim ortak akılla harika bir helva yapmamız lazım.” Son 1 - 1.5 yılın dalgalanma sürecinin enflasyon üzerinde geçişken bir etki oluşturduğunu, bunun kalıcı olmadığını belirten Albayrak, şöyle konuştu:

GELECEK ÇOK SAĞLAM...

“Türkiye’nin gelecek vizyonu çok daha sağlam bir kazan-kazan resmi vaat ediyor. Güçlü adımlarla enflasyonda hissedilir iyileşme sağlayacağız. Para politikaları, maliye politikaları, harcamalar ve likidite politikaları kapsamında, enflasyonla mücadele çok daha uyumlu ve koordineli seyredecek. Türkiye’nin bir daha bu dalgalanmaları yaşamaması için kısa ve orta vadede mücadelenin altyapısını güçlü şekilde kurgulayacağız” dedi.

Hedef önce büyüme mi yoksa enflasyon mu?

Bakan Albayrak, ‘Öncelikli hedef büyüme mi, enflasyon mu?’ sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

“Benim baktığım hikâye şudur: Fiyat istikrarı ve büyüme birbirine alternatif değil. Ama tabii ki önümüzdeki süreçte daha gerçekçi ve sağlam bir şekilde ilerleyeceğiz. Birbirini tamamlayacak şekilde başaran örnekler var. 

Ayakları sağlam yere basan, sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme trendini yakalamayı hedefliyoruz. 

Türkiye, yetişmiş insan gücü, güçlü enerji, ulaşım, iletişim altyapısı, çeşitlendirilmiş endüstrisi ve sermaye yapısı ile bölgesinde çok güçlü ve farklı konumda olan bir ülke. Türkiye on yıllardır süre gelen sahte korkularla, kaygılarla, travmalarla mücadele ede ede 16 yılda hepsini geride bıraktı.”

Dinamik ekip ve güçlü iletişim

Berat Albayrak, “Biz yeni dönemin çalışma yöntemini çok daha güçlü ve dinamik bir bakış açısıyla kurgulayacağız. Özel sektörden profesyonellerle desteklediğimiz güçlü bir ekiple yürüteceğiz.

Bu ekibin yanında her konu ve alanda oluşturacağımız dar ekiplerle çok daha aktif ve sonuç odaklı bir süreç yönetimi uygulayacağız. Dolayısıyla, çalışma prensipleri, ekip ve buna dayalı yönetim mantığı yeni ekonomi sürecinde çok daha dinamik olacak.

İkinci olarak, iletişim süreci çok ama çok güçlü olacak. Genel stratejilerimizle birlikte iletişim planı da çalışıyoruz. Aynı hedef doğrultusunda, hızlı, eşgüdümlü bir iletişim stratejisini, tüm paydaşlarla, hem kamu hem özel uygulayacağız” mesajını da verdi.

KASITLI ALGI SÜRECİ UYARISI

Bakan Albayrak, “Biz piyasayla kavga ederek değil, kazan - kazan ilişkisine dayalı hep birlikte bir güçlü bir iletişimle yürüyeceğiz. Açık ve şeffaf olacağız” dedi.

Son 15 senede belirli dönemlerde aynı dalgalanmaların ve süreçlerin yaşandığına dikkat çeken Albayrak, şunları söyledi:

“Türkiye bir daha bu viraja girmemek için tüm altyapıyı güçlü bir noktaya taşıyacağız.

Süreçleri anlamaya çalışanların, belirsizlik endişesi olanların tamamının beklentilerini bu güçlü iletişimle karşılayacağız. Ama kasıtlı bir algı ve Türkiye’ye karşı operasyon olarak değerlendirecek süreçlere girenler için ise şunu söylüyorum: Kaybetme pahasına, zarar etme pahasına bir girişim olur onlar için.”

Az harcama için mutabakat var

Disiplinli bir şekilde harcamaların azaltılması hususunda mutabakat olduğunu dile getiren Albayrak, şunları söyledi:

“Burada şimdilik bir oran vermeyeyim ama, cari harcamaların dışında yatırım harcamalarına dayalı belli bir yüzde hepsinden azaltıma gidecek bir süreci başlattık. Gelir tarafı da; bedelli, imar ve vergi barışı ile önemli bir konsolidasyonu sağlayacak. Maliyenin kendi içinde de performans modeli uygulayacağız.

KDV konusu başta olmak üzere farklı konularda çalışmalar başladı.

Biz bir genel bütçe kalemleri içerisinde reel sektörün hayatını idame ettirdiği yaşam alanlarıyla alakalı bir kısıtlama, sınırlamadan ziyade üretim ekonomisini destekleyecek bir sistebaşlatacaklarını belirten Albayrak, “İnşallah eylülü bulmadan sadece Kalkınma, Hazine ya da Merkez’in değil, tüm bankaların, reel sektörün, finans çevrelerinin, akademinin de içinde olduğu, bugüne kadar olmadığı kadar gerçekçi, güçlü ve sağlam alt başlıklarıyla desteklenmiş bir programı paylaşacağız. Burada gerçekçiden kastımız, küresel dinamiklerdeki değişikliklere, sınamalara, çok daha sağlam bir temelle yaklaşan bir program” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.