Berat Albayrak'tan KDV ve ÖTV müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Vergi Denetim Kurulu toplantısında konuştu. Bakan Albayrak toplantıda, yeni vergi indirimlerini açıkladı. Otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konutta KDV ve ÖTV indirimleri yapılacağını söyleyen Bakan Berat Albayrak, "İndirimler yarından itibaren geçerli olacak" açıklamasında bulundu

31 Ekim 2018, Çarşamba 16:27 Son Güncelleme:
A A
Berat Albayrak'tan KDV ve ÖTV müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KDV ve ÖTV indirimleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Berat Albayrak'ın açıklamalarından satır başları:

-BDDK’yı yeniden kurgulayacağız. Ekonomide tüm göstergelerde pozitif gelişme sağladık. Enflasyonla topyekun mücadele programımıza destek veren STK ve firma sayısı 2 bin 500’ü aştı. Kur ve faizdeki trend aşağı yönlü oldukça Enflasyonla Mücadele Programı kapsamında indirim yüzde 10'u aşabilir.

'YÜZDE 30'LARIN ALTINA İNDİK'

-Özellikle sağladığımız güçlü koordinasyonun yanı sıra kredi faizlerinde 1 aylık süreçte çok ciddi pozitif sonuçlar alıyoruz. Yüzde 40-50'lerin konuşulduğu süreçten bugüne geldiği nokta yüzde 30'ların altına, mevduat faizleri de yüzde 20'lerin altına inmeye başladı. Bu çok güzel bir süreç. Yeterli mi değil. Reel ekonomi açısından baktığınızda finansman, finansmana erişim çok önemli. 

-Bankalarda yakaladığımız bu sürecin piyasaya olumlu yansıdığını görüyoruz. Vatandaşlarımızın sorun yaşamamasını ben bizzat kişisel olarak takip ediyorum. Bankalar ile sorun yaşayan vatandaşlarımız için oluşturduğumuz 0850 222 2335 No'lu çağrı merkezini çok önemli görüyorum. Bizzat bakanlığımız ve ben takip ediyoruz. Gerek para politikaları, gerek maliye politikaları noktasındaki gelişmelerimiz çok başarılı sürüyor. 

'OLUMLU SÜREÇ BAŞLADI'

- Türkiye için olumlu sürecin başladığını çok net ifade edebiliriz. Bizim 7/24 çalışma tempomuz var. Aynı şekilde güven artırıcı adımları atmaya devam edeceğiz. Bugün aynı noktada bu çerçevede baktığımızda tüm kamuoyuyla açıklama paylaşacağız. Gerek kurdaki etkiyle daralan sektörlerimizi canlandırmak için şunları yapacağız. 

İŞTE ALTI BAŞLIKTA VERGİ İNDİRİMİ

- Yıl sonuna kadar altı başlıkta KDV ve ÖTV indirimlerini devreye alıyoruz. 

KONUT SEKTÖRÜNDE:

- Konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18'den 8'e indirim uygulaması devam edecek. 31 Ekim'de bitiyordu, 1 Kasım itibariyle yıl sonuna kadar devam edecek. 

- Tapu harçlarının yüzde 4'ten 3'e indirilmesi de yıl sonuna kadar devam edecek.

MOBİLYA SEKTÖRÜNDE:

- Mobilyada KDV yüzde 18'den 8'e inecek. Yıl sonuna kadar devam edecek. 

BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜNDE:

Beyaz eşyada da yıl sonuna kadar ÖTV'yi sıfıra indiriyoruz. 

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE:

- 1600 cc altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15'er puanlık indirime gidiyoruz.

- Ticari araçlarda KDV'yi yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz. 

Çok önemli adımlar ekonomimizin daha hızlı ilerlemesi için yıl sonuna kadar bu adımları işleyeceğiz. Birebir ben takip ediyorum. 

'EN KÖTÜSÜNÜ GERİDE BIRAKTIK DEMİŞTİM'

-Eylül enflasyonu için en kötüsünü geride bıraktık demiştim. Adım adım iyileşmeyi sağlayarak bu tren devam edecek. Birileri Türkiye için kriz çığırtkanlığı yapsa da ekim ayı enflasyonu ile inşallah ne kadar güçlü bir süreç ve pozitif gelişmelerle teker teker bu olumlu gelişmeleri göreceğiz. 

- Eksiklerimizi performanslarımızı hayata geçiriyoruz. Vergi mevzuatının sadeleşmesi ve vergi süreçlerinde daha etkin metotların sürprizlenmesi için tüm bu adımlar hayata geçireceğiz. 


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kalkan balığının fiyatı rekor kırdı