Berdel feryadı

Diyarbakır'da evli 5 çocuklu 39 yaşındaki İzzet Güler, 17 yaşındaki bir kızı kaçırınca, kızın ailesi Güler'in kızı Ebru'yu berdel olarak istedi

01 Kasım 2009, Pazar 05:00
A A

KIZIN AİLESİ TEHDİT ETTİ

Diyarbakır Bağlar’da oturan İzzet Güler 6 ay önce 17 yaşındaki K.Ş.’yi kaçırdı. Kaçırılan kızın ailesi İzzet Güler’i bulamayınca resmi nikahlı eşi Meliha Güler’e ulaşıp “Kocanın yerini söyle” diye tehdit etti.

Meliha Güler eşinin yerini bilmediğini söyleyince, kızın ailesi bu kez başlık parası olarak 50 bin lira istedi. Meliha Güler parayı veremedi

EBRU’YU TAKİBE ALDILAR

Kızın ailesi para alamayacağını anlayınca Meliha Güler’in 17 yaşındaki kızı Ebru’yu berdel (Güneydoğu’da başlık parası ödenmemesi için ailelerin birbirine karşılıklı kız vermesi) olarak istedi.

Meliha Güler, “Benim kızım daha küçük. Üstelik okumak istiyor, veremem” dedi ama kaçırılan kızın ailesi Ebru’yu takip etmeye başladı.

‘BİZİ ORTADA BIRAKTI’

Bunun üzerine Meliha Güler kaçırılmasından korkarak Ebru’yu okuldan aldı ve güvendiği bir ailenin yanına yolladı.

Meliha Güler, “Kocam, kendi kızıyla aynı yaştaki o çocuğu kaçırdıktan sonra beni iki kere aradı ve ‘Beni unutun. Kaçırdığım kız hamile’ dedi. Ben, 5 çocuğumla ortada kaldım. Kiramızı ödeyemiyoruz. Yiyecek ekmek yok. Şimdi de yavrumu almak istiyorlar” dedi.

‘NE OLURSA OLSUN OKUYACAĞIM’

Ebru Güler ise “Babam, benim yaşımda kızı kaçırıyor ve ortadan kayboluyor. Kaçırdığı kızın ailesi de beni berdel istiyor. Babamın hatasının sorumlusu neden ben olayım? Ben okumak istiyorum.

Ama şu an kaçırılma korkusuyla ne okula gidebiliyorum, ne dışarı çıkabiliyorum. Okuluma dışardan devam edeceğim ve okuyacağım. Ne olursa olsun babama berdel olmayacağım” dedi.

Canan ALTINTAŞ/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.