'Bereket yağmurlarını için'

HÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, ilk cemrenin havaya düşmesinin ardından Türkiye genelinde yağacak yağmurların Sahra Çölü tozlarından kaynaklandığını ve bereketin göstergesi olduğunu belirtip 'Bu yağmuru bekletmeden için' dedi

03 Mart 2014, Pazartesi 11:49
A A
'Bereket yağmurlarını için'

Türkiye’de bazı bölgelerde lodosla birlikte gözlenen toz taşınımının, Sahra Çölü’nden rüzgarla gelen tozlar olduğunu belirten Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam "Toz bittikten sonra gelecek yağmurlarda ıslanmaktan çekinmeyin. Bunlar baharın bereket yağmurları olacak" dedi.

Havaya cemrenin düşmesinin ardından bereketli yağmurlar başlayacağını belirten Saydam, şöyle konuştu:

"Birkaç gün önce Sahra Çölü’nden çok yoğun toz çıkışı oldu ve Mısır üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı. Böylece milyonlarca toz yığını Türkiye’ye geldi. Bu tozlar, kuru halde yani yağmur yağmadan önce dışarı çıkıldığında insanların ciğerlerine kadar gidiyor ve kana karıştığı için tüm sağlık sorunlarını tetikliyor. Baş ağrısı, astım krizi, tansiyon problemleri görülüyor. Bunun asıl nedeni tozlardır. Bu durumdan, basit şekilde havanın filtre edildiği ’poyrazmatik’ kullanılarak korunulabilir. Yağmurun yağmadığı tozlu havalarda dışarı çıkmamak lazım. Kapıyı bacayı kapatıp evde oturmak gerekiyor. Bu dışarıdaki hava özellikle üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına neden oluyor."

'YAĞMURU BEKLETMEDEN İÇİN'

(Haberin devamı için 2. sayfaya geçiniz.)

Prof. Dr. Cemal Saydam, Sahra Çölü tozlarının kuru haldeyken sağlığa zararlarının bulunduğunu, ama buluttaki su ile temas ettiğinde "bereket yağışlarına" dönüştüğünü anlatarak şöyle devam etti:

"Bu nedenle yağışlarla birlikte demir, mangan, çinko, diğer elementler ve de en önemlisi aminoasitler yağıyor. Amino asitler de proteinin temel taşı. Onun için bu günlerde gökten bonfile yağıyor diyorum. Onun için çıkın ıslanın tavsiyesinde bulunuyoruz. Çünkü vücuda bol miktarda protein alıyorsunuz. Zaten doğa da bu yağmurları bekliyor. Yağmurlarla birlikte yeşillikler canlanıyor, hayvanlar canlanıyor. Doğayı tetikleyen hadise de bu yağışlar. Bu proteini deri üzerindeki bakteri ve mantarlar aracılığıyla vücut alıp kullanabiliyor."

Türkiye’de son dönemde yağan yağmurların bereketin simgesi olduğunu belirten Saydam "Bu yağmuru herkese tavsiye ediyoruz. Bu yağmurun bekletilmeden içilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

AA

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.