Beren Saat'in elbisesi taklit mi yoksa esinlenme mi?

Oyuncu Beren Saat’in geçtiğimiz hafta giydiği Özgür Masur imzalı elbisenin yankıları devam ediyor. Ancak konu elbiseyi kimin, nasıl taşıdığından çok başka bir markanın tasarımına ne kadar benzediği…  

25 Şubat 2017, Cumartesi 11:53
A A

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen bir ödül törenine yeşil tül, transparan bir elbiseyle katılan Beren Saat moda dünyasında konuşulmaya devam ediyor. Tabii tek bir farkla! 

Genelde Beren Saat’in giydiği kıyafetleri nasıl taşıdığı tartışılırken bu sefer geceye katıldığı elbisenin Dünyaca ünlü Vera Wang tasarımına ne kadar benzediği konuşuluyor. 

Özür Masur’un Beren Saat’in elbisesinin Amerikalı genç oyuncu Hailee Steinfeld’in Altın Küre Ödül törenine giydiği bu lila Vera Wang elbiseden taklit ettiği konuşuluyor.

Moda dünyasından çoğu kişi Özgür Masur’un elbiseyi “ taklit ettiği değil, esinlenmiş olabileceğini düşünse de çoğu kişi bu tasarımın tamamen kopya olduğunu iddia ediyor. 

Sabah’tan İdil Demirel’e konuşan Özgür Masur, “Tasarımın esinlenme mi yoksa kopya mı tartışmasına son noktayı koyarak şunları söyledi:“1950’ler Dior, 1960’lar Vionett’ine baktığınızda bu tarz bir göğüs kupunu çok sık görürsünüz. Çok bilinen, klasikleşmiş ve çok sık kullanılan bir kup bu! İki elbise arasında ben kumaşı, dikilişi, drapeleri bilen bir profesyonel olarak hiçbir benzerlik göremiyorum. Bunu bu sektörü ve modayı tam bilmemekle bağdaştırabilirim. Ancak suçlamalara gelince biraz haksız bulduğumu ifade etmek isterim. Dijital dünyanın bu kadar yaygın olduğu bir dönmede bir markanın kopya bir şey yapmasına ihtimal verilmesi bile mantığa sığmıyor…" 

Özgür Masur’un açıklamalarından sonra bakalım bu konu şimdi nereye taşınacak? 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.