Berkin'in katiline ne oldu?

16 Haziran'da polisin attığı gaz fişeği ile vurulan ve o sırada ağır yaralanan Berkin Elvan'ın katil veya katilleri hala serbest çünkü dava bile açılmadı. Tanıklar dinlenmedi. İşte 16 Haziran'dan beri bir adım bile ilerlemeyen o süreç:

11 Mart 2014, Salı 20:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

16 Haziran'da polisin attığı gaz fişeği ile vurulan ve o sırada ağır yaralanan Berkin Elvan'ın katil veya katilleri hala serbest çünkü dava bile açılmadı. Tanıklar dinlenmedi. İşte 16 Haziran'dan beri bir adım bile ilerlemeyen o süreç:

Berkin'in katilleri ortada yok. Hatta dava bile açılmadı. Sadece 30 Ocak'ta 7 Çevik Kuvvet polisinin ifadesine başvuruldu. Şüpheli bile değil yani 7 polis.Ortak ifade Copy Paste gibi. Hiç biri hatırlamıyor.İfadesi alınan ve şu an Samsun Çevik Kuvvet Şubesi'nde görevli olan polis gaz fişeği kullanmadığını iddia ediyor.Kimin gaz fişeği kullandığını da bilmediğini söylüyor.

Ali İsmail Korkmaz'ın görüntülerine de ulaşan Radikal gazetesi muhabiri İsmail Saymaz'ın haberine göre;İstanbul Çevik Kuvvet Şubesi’nde görevli 3 polis “Sertifikam olmadığı için gaz tüfeği kullanmadım. Zaten bana gaz tüfeği verilmedi. Olaylar uzun sürdüğü için nerede hangi tarihte görev aldığımı hatırlamıyorum” diye konuştu. Bir diğer polis, gaz tüfeği kullanma sertifikasının olduğunu ve gaz tüfeği kullandığını kabul etti. Ne var ki Berkin Elvan’ın vurulduğu gün raporlu olduğunu, olayı internetten öğrendiğini söyledi.

İfadesine başvurulan bir diğer Çevik Kuvvet polisi, sertifika sahibi olsa da o gün gaz tüfeği kullanmadığını anlatarak, “Çünkü benden başta sertifikası olan memurlar da vardı. Zaman zaman grupta çok sayıda gaz tüfeği sertifikası olan polis olursa dönüşümlü olarak tüfeği kullanırız. Ancak olay tarihinde kimin kullandığını hatırlamıyorum. Ben kullanmadım. Çevik Kuvvet’in kayıtları araştırılırsa o gün gaz tüfeğinin kime teslim edildiği ve kim tarafından kullanıldığı tespit edilebilir” dedi.

Tim Şefi ise o gün Mecidiyeköy-Okmeydanı arasında görev yaptığını fakat gaz tüfeği kullanmadığını söyledi. Gaz tüfeğini kimin kullandığını hatırlamadığını söyledi diğerleri gibi. Sadece Gezi Parkı gösterileri başladığında el bombası tipindeki biber gazından kullandığını anlattı.

Bitmedi...Tanıkların ifadesi alınmadıOlay yeri güvenlik kameraları incelenmediAilenin avukatları polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na “adam öldürmeye teşebbüs” suçundan sunulan dilekçe, “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması” olarak işleme koydu. Orada durdu.

Berkin'in vefatından sonra ne değişecek?Soruşturmada ilk ifadelerin Berkin vurulduktan 6 ay sonra alındığını hesaplarsak dava süreci de uzar. Normalde dava açılsaydı, polis veya polisler bir kişiyi ağır yaralamaktan yargılanacaktı. Şimdi ( dava açıldıktan sonra ) ölümü sebebiyet vermekten yargılanacak. Soruşturma tamamlandığında dava açılacak ve ilk duruşma yapılacak. İlk duruşmada savcı, şu ana kadar ortaya çıkmayan görüntü veya tanıklar üzerinden şüpheli 7 polisten bir ve bir kaçına tutuklama kararı aldırabilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kabine toplantısı sonrası belli olacak? Normalleşmede atılacak adımlar