Berlin'de 'Almanya ve göç' sempozyumu

Berlin'de 'Almanya ve göç' sempozyumu

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bekir Bozdağ: "Biz insanlarımızı Almanya'ya gönderirken ellerinde birer bavulla gönderdik. Ama bu insanlar Almanya'ya gelirken kalplerini de getirdiler, akıllarını, dillerini, kültürlerini, inançlarını, kimliklerini getirdiler" dedi

01 Kasım 2011, Salı 20:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Almanya’yla Türkiye arasında işçi göçü anlaşmasının 50’nci yıldönümünde Berlin’de ’Almanya ve Göç’, ’50’nci Yılında Almanya’daki Türkler’ adı altında göç sempozyumu düzenleniyor. Açılışına Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bekir Bozdağ’ın da katıldığı sempozyum iki gün serecek. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının düzenlediği sempozyumun açılış konuşmalarını Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bekir Bozdağ, Almanya Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç ve Almanya Büyükelçisi Ahmet Acet yaptılar.

Sempozyum boyunca 13 ana oturumda 66 akademisyen, bilim adamı, sivil toplum örgütü temsilcisi ve konunun uzmanları tarafından ekonomiden sosyal hayata göçte yaşanan sorunlar ve kültürel hayattaki gelinen noktalar tartışılacak. Bu sempozyum sonunda ortaya çıkacak fikirler kaydedilip bir kitap haline getirilecek. Etkinliğin açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bekir Bozdağ, 50 sene önce İstanbul Sirkeci Gar’ından Almanya’ya doğru büyük bir umut ve rüya yolculuğunun başladığını söyledi.

Bozdağ, Almanya’ya işçi olarak gelen vatandaşlarımızın 50 yılın sonunda ekonomi, spor ve sanat alanlarında çok büyük başarı hikayelerinin altına imza attıklarına değindi. Bakan Bozdağ, başta yapılan bütün anlaşmaların sürecin geçiciliği ve ekonomik boyutu üzerinde yoğunlaşmış olduğunu, fakat başta sadece birkaç seneliğine Almanya’ya gelen Türk işçilerinin zaman içerisinde Almanya’da kaldıklarını ve bu ülkenin birer parçası haline geldiklerini söyledi.

Gelinen noktada bir özeleştiri yapmak istediğini belirten Bozdağ, "Biz insanlarımızı Almanya’ya gönderirken ellerinde birer bavulla gönderdik. Bavulun içerisinde kendileri için gerekli olan malzemeler vardı. Ama bu insanlar Almanya’ya gelirken kalplerini de getirdiler, akıllarını, dillerini, kültürlerini, inançlarını, kimliklerini getirdiler. Bavulun yanında bunlar da vardı ama bunları alacak hiçbir bavul da yoktu. Biz de bunların farkında değildik. Almanya’da bunların farkında değildi" dedi.

Geçmişe takılıp kalmaktansa geleceğe odaklanmak gerektiğinin altını çizen Bozdağ, "Geçmişin tecrübeleri gelecek için bize rehber olacaktır. Ama biz bugünkü tartışmalarla gelecek 50 yıllara bakmak ve ona göre adımlarımızı atmak durumundayız. Yeni jenerasyon geleceğini Almanya’da ve Almanya’nın geleceğinde görüyor ve bu noktada Alman Hükümetinden eşit haklar talep ediyor. Ama Türkiye’yi de kendi vatanları olarak görüyorlar ve aynı talepleri Türkiye’den de istiyorlar" şeklinde konuştu.

Devlet bakanı Maria Böhmer ise İstanbul’dan kara trenle Münih’e gelenlerin bir rüyasının olduğunu bu rüyanın adının ise Almanya ve daha iyi bir yaşam olduğunu söyledi. 50 sene önce Almanya’ya göç ederek, ağır şartlarda çalışarak Almanya’nın kalkınmasına katkıda bulunan Türkler’e teşekkür eden Böhmer, uyum zirvelerinin ve İslam Konferansları’nın ülkedeki bilinç değişimini gösterdiğini kaydetti.

Göçmenlerden asimile olmalarını istemediklerine değinin Bakan Böhmer, fakat gelinen ülkeye gönülden bağlı olunmasını, Almanca’nın iyi öğrenilerek topluma uyum sağlanmasını ve sorunların çözümünde ortak akıl üretilmesini beklediklerini vurguladı. Programı takip eden Hürriyet Gazetesi yazarı Taha Akyol da "Türkiye ve Almanya hükümetleri, entegrasyon konusunda, Almanya’daki vatandaşlarımıza çifte vatandaşlık hakkı tanınması gibi gerekli yasal düzenlemeleri yaparsa buradaki Türkler Almanya’yı vatan olarak benimseyecekler ve Türkiye ile kültürel ve kalbi bağları da daha da güçlenecektir" dedi. Sempozyumun açılışında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajları da okundu.

Mahmut TOSUN/ BERLİN (Almanya), (DHA) 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Çavuşoğlu’ndan Dendias'a tepki: Türkiye'ye yönelik ithamları kabul etmeyiz