Bern Dağ Köpekleri çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için eğitiliyor

Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarda, kitap okuma alışkanlığının ve okuma egzersizi yapmalarını sağlamanın yolları köpeklerden geçiyor. Köpeklerle okuma yapan çocuklar kendilerini daha rahat hissediyor. Dinleyici köpek olarak eğitilen köpekler arasındaki en başarılı cins ise Bern dağ köpeği. İşte Bern dağ köpeğinin özellikleri.

30 Kasım 2020, Pazartesi 13:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Köpeklere kitap okumak, çocuklara okuma alışkanlığı aşılanması açısından yurt dışında sıkça uygulanan bir yöntem. Uzmanlar, köpeklere kitap okuyan çocukların özgüvenlerinin ve yaratıcılıklarının arttığı ifade ediyor.

Dinleyici köpekler, okuma güçlüğü çeken çocukları sesli okumaya teşvik ediyor. Profesyonel dinleyici olarak eğitilen köpekler, özel çocukların okullarına giderek, onların okuma alıştırması yapmasına yardımcı oluyorlar. Dinleyici köpekler,  çocuğu dinlerken çocuk, hata yapıp yapmadığını ve yavaş okumasına aldırmadığını bildiği için köpeğin yanında daha rahat bir şekilde okuma yapıyor.

İri bir cins olan Bern dağ köpekleri, sevimlilikleri ve otoriter görünümleriyle dinleyici köpek olarak tercih ediliyor. Aslında dinleyici köpek olmak, tamamen eğitime dayalı bir durum. Bu bağlamda, her köpek dinleyici köpek olabilir.

Köpeklere kitap okuma fikrini Finlandiya’ya getiren kişi eğitimci Maarit Haapasaari’dir. Haapasaari dinleyici köpekler ile birlikte birçok okulu ziyaret ederek öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanmasına yardım ediyor.

Haapasaari’nin firması Hali-Koirat Finlandiya’nın güneybatısındaki birçok okula, dinleyici köpekler sağlıyor. Hali-Koriat’ın köpekleri, okul ziyaretleri yanı sıra yaşlı, engelli ya da felçli insanları ziyaret ediyorlar.

Bern dağ köpeğinin özellikleri

Bern dağ köpeğinin özellikleri

Bernese Dağ Köpeği Alp dağlarında ki büyük baş hayvanları sürümek için kullanıldığı Roma dönemine dayanan eski bir geçmişe sahiptir.

Sennenhund grubuna ait bu tür ikinci büyük ırk olma özelliğine sahiptir. Kendi içerisinde 4 farklı türde görülmekte olan bu grupta en küçük köpek Entlebucher, biraz daha büyük olanı Appenzeller ve Bernese, en büyük olanı ise Büyük İsviçre Dağ Köpeği olarak bilinmektedir. Hem çalışma ortamı hem de aile ortamına ayak uydurabilen bu tür sürüleri otlattığı gibi eski zamanlarda süt arabalarını taşımak ve çığlarda kurtarma köpeği olarak kullanılmıştır.

  • Nazik, tatlı ve uysal kişiliği ile mükemmel aile hayvanıdır.
  • İlk kez köpek besleyecekler için iyi bir tercihtir.
  • Zeki ve akıllı yapısı eğitilmesini kolaylaştırmaktadır.
  • Her yaştan çocuklarla iyi geçinmektedir.
  • Her daim ilgi istemeyen bir türdür.
  • Genellikle ev içerisinde dolaşmaktan mutluluk duymaktadır.
  • Oldukça geç olgunlaşmasından dolayı yaşıtı olan köpeklere göre ufak kalmaktadır.
  • Kısa ömürlü bir köpektir.
  • Uzun süre yalnız bırakıldığında ayrılık kaygısı çekmektedir.
  • Bazı kalıtsal hastalıklardan dolayı sıklıkla veteriner kontrolüne götürülmelidir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kendi yatağında yatmayı zinhar reddeden 9 kedi