Beşiktaş'ın 3. golünde VAR'ın neden devreye girmediğine açıklık getirildi

Erzurumspor - Beşiktaş maçında Rachid Ghezzal'ın jeneriklik golünden önce yaşananlar merak konusu olmuştu. Cenk Tosun golden önce topa elle dokunmuş ancak VAR devreye girmemişti. VAR'ın neden hakemi uyarmadığı ortaya çıktı.

12 Nisan 2021, Pazartesi 09:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ghezzal'in şutundan biraz önce top Cenk Tosun'un eline değmişti. Cenk'in elle müdahalesini göremeyen hakem, oyunu devam ettirmiş ve pozisyonun devamında gol olmuştu.

Galatasaray maçında Mostafa'nın attığı golde Babel'in elle müdahalesi nedeniyle iptal olan gol pozisyonuna benzetilen bu pozisyonda VAR'ın neden devreye girmediği merak edildi.

Yapılan açıklamaya göre, Cenk'in elle müdahalesinden sonra top Erzurumspor kontrolüne geçti. Bu da Cenk'in elle oynamasını pasif duruma düşürdü ve Ghezzal'in ayağına gelen top 'yeni bir atak' niteliği kazandı.

Böylece Cenk'in eline çarpan top, gol pozisyonundan bağımsız olarak değerlendirildi ve VAR devreye girmedi. VAR protokolüne göre video yardımcı hakemlerin bu pozisyona müdahale etmesi mümkün değil. Elle oynama pozisyonunun görülmemesi ise orta hakem hatası olarak kabul ediliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Oğuzhan Özyakup Cenk Tosun'un neden sakatlandığını açıkladı