Beşiktaş'ın itirazı kabul görmedi: Hakemler iki pozisyonun farkını anlattı

Galatasaray dün akşam Gaziantep FK maçında Morutan'ın ayağından bir gol bulmuş, golde Nelsson'un ofsayt pozisyonunda olması nedeniyle Beşiktaş, kendi gollerinin iptal edilip bu golün geçerli sayılmasına isyan etmişti. Ancak hakem yorumcuları iki pozisyonun farklı olduğunu savundu.

01 Kasım 2021, Pazartesi 11:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Galatasaray, Gaziantep FK karşısında Olimpiu Morutan'ın ayağından bir gol bulmuştu. Pozisyonda Nelsson, pasif ofsayt pozisyonundaydı. Bu pozisyon ise akıllara Beşiktaş'ın Hatayspor maçında Mehmet Topal'la bulduğu golü getirdi. O pozisyonda ise Montero için ofsayt kararı verilmişti. BeIN Sports'taki Trio programında konuşan 3 hakem iki pozisyonun farkını anlattı:

Deniz Çoban:

Deniz Çoban:

Pozisyonların ortak noktaları var. Beşiktaş maçında oyuncunun bir aksiyonu vardı. Ama bu pozisyonda görüş açısını etkiliyor mu, buna bakmak lazım. Burada vuruş yapıldığı esnada oyuncu ile top aynı hizada değil. Oyuncu aynı zamanda sabit. Aksiyonu yok. Beşiktaş maçındaki yorumumu tekrarlıyorum. Herkes farklı görüş verebilir. Ama bana göre ofsayt söz konusu değil. Temiz bir gol.

Bülent Yıldırım:

Bülent Yıldırım:

Beşiktaş maçında kalecinin hamlesini etkileyebilecek bir durumdan bahsediyorduk. Bu golde ise görüş açısından bahsediyoruz. İkisi farklı. Burada Nelsson bir hamle yapsaydı, kaleciyi kısıtlamış olurdu. Ama yapmıyor. O yüzden Beşiktaş maçındaki pozisyonla aynı değil. Kaleci de etkilenmiyor. Pozisyon ofsayt değil, gol doğru karar.

Lale Orta:

Lale Orta:

İki pozisyonu birbirinden ayıran nokta oyuncuların aksiyonları. Galatasaraylı oyuncu bu pozisyonda sabit kaldı, hiç oynamadı. Herhangi bir harekette bulunup kalecinin dikkatini dağıtmadı. Topun çıkış yeri ve kaleci arasındaki hatta değildi. Ben de pozisyonun ofsayt olmadığını düşünüyorum.

Eski hakem Erman Toroğlu da Galatasaray'ın golünde oyuncunun kaleciyi yanıltmadığını ve görüş açısını kapatmadığını, ancak Beşiktaş maçındaki pozisyonda oyununun kaleciyi yanıltacak bir durumda olduğunu söylemişti.

Hatayspor maçı sonrası Trio programında yapılan yorumlar ise şöyleydi:

Deniz Çoban:

Deniz Çoban:

Cüneyt Çakır izledi izledi, karar veremedi. Yardımcısını çağırıp 'biraz da sen bak' dedi. İzlediler, izlediler, ofsayt kararı verdiler. 1 dakika 10 saniye izlediler. Ben de diyorum ki; bu sana göre, bana göre bir pozisyon. Bu, VAR'ın konusu değildir. Karpuz gibi ikiye bölünüyoruz. Herkes farklı bir görüş bildiriyor. Ben bu hareketi, kaleciyi yanıtlacak bir hareket gibi görmüyorum. Kalecinin de belli belirsiz bir şikayeti var. Montero bu hareketi yapmasaydı, kaleci bu topu kurtarabilir miydi? Kararsız kaldığımız konu bu. Bence açık bir aksiyon yok. Gol verilmesi daha doğru olurdu.

Bülent Yıldırım:

Bülent Yıldırım:

Pozisyonda yorumlanması gereken bir durum var. VAR, hakemleri bu yüzden çağırdı. Bu yüzden VAR müdahalesi bence doğru. Montero, ayağını çekmeseydi zaten pozisyon ofsayt olacaktı. Montero'nun bu hareketi, kalecinin refleksini etkiliyor. Bu pozisyon, bu yüzden teorik olarak ofsayt.

Lale Orta:

Lale Orta:

Kalecinin atlamasına baktığımız zaman, geciktiğini görüyoruz. Montero'nun durumu, kesinlikle kalecinin dikkatini dağıtıyor. Bu da ofsayt tanımları içine giriyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Galatasaray'da Marcao küllerinden doğdu