Beslenme rutininize cennet hurması (amme) eklemeniz için 9 neden

Cennet hurması, Trabzon hurması ya da amme olarak da biliniyor. Aslında tropikal bir meyve olan cennet hurması uzun yıllardır ülkemizde de yetiştiriliyor ve sevilerek tüketiliyor. 1 orta boy cennet hurması 118 kaloriye denk geliyor. Ayrıca 31 gram karbonhidrat ve 1 gramdan az protein ve yağ içeriyor. Cennet hurması tam bir şifa deposu! Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, cennet hurmasının faydaları ve nelere iyi geldiği hakkında bilgiler verdi.

06 Aralık 2020, Pazar 13:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Kanseri önler

1- Kanseri önler

İçeriğindeki çeşitli antioksidanlar ile kanser karşıtıdır, vücudun birçok hastalığa karşı koruma yeteneğini artırır, serbest radikallerle savaşır ve genel sağlığı iyileştirir.

Serbest radikaller, sağlıklı hücreleri kanserli olanlara dönüştüren ve çeşitli organ sistemlerine zarar verebilen hücresel metabolizmanın yan ürünleridir.

Cennet hurması yüksek miktarda A, C vitamini ve beraberinde kateşin ve gallokateşin gibi doğrudan çeşitli kanser türlerini önlemeye yarayan fenolik bileşikler içerir. Beslenmenize cennet hurması eklemek çeşitli kanser türlerinden korunmanıza yardımcı olabilir. 

2- Bağışıklığı artırır

C vitamini içeriğinden dolayı bağışıklığı artırmaya yardımcı olur. Diğer meyveler arasında en yüksek askorbik asit (C vitamini) içeriğine sahip ve tek bir cennet hurması, günlük ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 80'ine sahip. C vitamini bağışıklık sistemini uyarır ve vücudun mikrobik, viral ve mantar enfeksiyonlarına, ayrıca yabancı cisimlere veya toksinlere karşı birincil savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırır.

3- Sindirime yardımcı olur

3- Sindirime yardımcı olur

Cennet hurması iyi bir lif kaynağıdır. Çoğu meyve gibi, cennet hurması da günlük lif ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 20'sini tek bir porsiyonda karşılar. Cennet hurması gibi yüksek lifli bir meyve, gastrointestinal sisteminize büyük bir destek olabilir ve sizi kolorektal kanser ve diğer benzer hastalıklardan koruyabilir. Aynı zamanda bireyleri, obeziteye neden olabilecek lipit alımına karşı koruyarak da kilo vermelerine yardımcı olabilir.

 4- Tümör gelişimini önler

Kanser riskini azaltan antioksidan özellikleriyle birlikte, gelişmekte olan tümörlerdeki risklerinizi de azaltabilirsiniz. Cennet hurması, kanıtlanmış bir anti-tümör bileşiği olan betulinik asit içerir. Bu durum, programlanmış hücre ölümü olarak da bilinen apoptozisi uyararak tümörlerin küçülme olasılığını azaltabilir ve eğer zaten bir tümörünüz varsa, boyutunu azaltabilir ve kanserin başka bölgelere sıçramasını (metastaz) durdurabilir.

5- Erken yaşlanmayı önler

5- Erken yaşlanmayı önler

Özellikle A vitamini, beta-karoten, lutein, likopen ve kriptoksin olmak üzere çeşitli vitaminler açısından zengin. Bu vitaminler, oksidatif stresi azaltmak ve kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri, Alzheimer hastalığı, yorgunluk, görme kaybı, kas güçsüzlüğü gibi erken yaşlanma belirtilerini önlemek için vücutta antioksidanlar olarak işlev görürler. 

6- Göz sağlığına iyi gelir

Cennet hurmasında bulunan B kompleks vitaminlerinin bir üyesi olan Zeaksantin, antioksidan bir madde olarak doğrudan iyileştirilmiş göz sağlığı ile ilişkilendiriliyor. Çalışmalar bu bileşiğin maküler dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı), katarakt ve gece körlüğünü azalttığını gösteriyor.

7- Kan basıncını düzenler

7- Kan basıncını düzenler

Potasyum cennet hurmasında önemli miktarlarda bulunan bir mineral. Potasyum vazodilatördür (damar genişletici) ve kan basıncını düşürür, vücudun çeşitli bölgelerine kan akışını artırır. Düşük tansiyon aynı zamanda kardiyovasküler sistemdeki gerilimi azaltır ve çeşitli kalp hastalıklarının ortaya çıkmasını önler. Cennet hurmasında kan basıncını daha da düşüren ve kalp sağlığı için iyi olan çeşitli damar genişletici organik bileşikler de var. Bu nedenle hipotansiyonunuz (tansiyon düşüklüğü) var ise cennet hurması yemeyin. 

8- Kan dolaşımını düzenler

8- Kan dolaşımını düzenler

Kan basıncını düşürmekle birlikte, cennet hurması yeni kırmızı kan hücreleri oluşturulmasında temel bir element olan bakır mineralini içerir. Bakır sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin dolaşımını, bilişsel fonksiyonları, kas tonusunu, metabolizmayı ve enerji seviyelerini, yara onarımını ve hücresel büyümeyi artırır.

9- Metabolizmayı geliştirir 

Çeşitli enzimatik süreçlerin ve vücuttaki metabolik fonksiyonların tüm önemli parçaları olan piridoksin, folik asit ve tiamin gibi B kompleks vitaminleri içerir, vücut sistemlerinin verimli ve etkili bir şekilde çalışmasını sağlar, bu sayede genel metabolizmanızı artırır. Ayrıca, cennet hurması enerji seviyelerini, kas tonusunu ve sindirimi artırabilir.

Cennet hurması nasıl tüketilmeli?

Cennet hurması nasıl tüketilmeli?

  • Ek lezzet için dilimlenmiş olarak salatanıza ekleyin.
  • Sabah yoğurt veya yulaf ezmenize taze veya pişmiş olarak doğal bir tatlılık vermek için ekleyin.
  • Sağlıklı ve lezzetli bir tatlı için cennet hurmasını fırınlayıp bal ile tatlandırın.
  • Kuru veya taze cennet hurmasını kek veya ekmek karışımlarına ilave edin.
  • Lezzetli bir meyve salatası için berrie ve/veya narenciye grubu meyveler ile birleştirin. 
  • Izgarada kızartıp pişmiş bir peynir ile denenebilir.
  • Değişik lezzet kombinasyonları için tavuk veya et ile pişirilebilir.
  • Ekstra besin değeri katmak için dondurulmuş cennet hurmaları smoothie yapımında kullanılabilir.
  • Dilimlenmiş ve fırında kurutulmuş olarak doğal meyve kurusu yapılabilir. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Böbreklere iyi gelen gıdalar