Beta HCG nedir? Beta HCG değerine göre gebelik hesaplama

Hamile kalmayıp kalmadığını merak eden kadınlar en kesin sonucu kan testinde ölçülen Beta HCG hormonuyla belirler. Peki, Beta HCG nedir? Beta HCG değerine göre hamilelik haftası nasıl hesaplanır? Merak edilenler haberimizde.

06 Ağustos 2020, Perşembe 12:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gebelik testinin en doğru sonucunu Beta HCG hormonu verir. Peki, Beta HCG nedir? Beta HCG değerine göre hamilelik haftası nasıl hesaplanır? Merak edilenler haberimizde.

Beta HCG nedir?

Beta HCG hormonu, alfa ve beta olmak üzere iki alt türü bulunan insan koryonik gonadotropin hormonunun beta türüdür. Gebeliğin oluşumuna ilişkin en erken evrelerde bile HCG hormonu önemli düzeylerde artış gösterdiğinden gebelik testi olarak en sık kullanılan parametredir. Kanda ve idrarda kolaylıkla testi yapılabilir. Kanda yapılan ölçüm, idrar testlerine oranla daha erken dönemde ve daha kesin sonuç verebilme özelliğine sahiptir. Beta HCG kan testi, kantitatif kan gebelik testi, kantitatif HCG testi, kantitatif seri Beta HCG testi gibi farklı isimlerle adlandırılabilir. Kan testleri çok kısa bir süre içerisinde kesin sonuçların elde edilebilmesini sağlarken eczanelerden reçetesiz olarak temin edilebilen pratik idrar testleri ile de gebelik testi yapılabilir. Fakat idrarla yapılan bu testler; dehidrasyon (sıvı kaybı), testin yapıldığı saat gibi pek çok faktörden kolaylıkla etkilenebildiğinden güvenilirliği kan testlerine oranla çok daha düşüktür. Buna ek olarak kan testleri ile henüz idrar testlerinin tespit edemeyeceği düzeydeki HCG hormonu yükselmeleri de tespit edilebilir. Beta HCG hormonu, döllenmenin oluşumu ile hamileliğin başladığı dönemde plasenta hücreleri tarafından salgılanmaya başlar. Plasenta, döllenmiş yumurtanın (embriyo) rahim duvarına tutunmasını ve gebelik boyunca bebek ile anne arasındaki kan alışverişini sağlayan yapıdır. Buradan salgılanmaya başlayan HCG hormonu döllenmeden 11 gün sonra kanda, bundan birkaç gün sonra ise basit idrar testlerinde saptanabilir. Kan testlerinde elde edilen değerin yüksekliği, gebeliğin kaç haftalık olduğuna dair ortalama bir bilgi verebilir.


Gebelik haftasına göre Beta HCG hesaplama

Gebelik haftasına göre Beta HCG hesaplama

Gebelik olmayan 0-10 mlU/mL

Gebeliğin 3. haftasında 5-50 mlU/mL

Gebeliğin 4. haftasında 5-426 mlU/mL

Gebeliğin 5. haftasında 18-7.340 mlU/mL

Gebeliğin 6. haftasında 1.080-56.500 mlU/mL

Gebeliğin 7 ve 8. haftasında 7.650-229.000 mlU/mL

Gebeliğin 9 ve 12. haftasında 25.700-288.000 mlU/mL

Gebeliğin 13 ve 16. haftasında 13.300-254.000 mlU/mL

Gebeliğin 17 ve 24. haftalarında 4.060-165.400 mlU/mL

Gebeliğin 25 ve 40. haftalarında 3.640- 117.000 mlU/mL aralığında tespit edilen Beta HCG değerleri normal olarak kabul edilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Düşük yapan anneler neden kendini suçlar?