Bu hatalar beyaz çamaşırların grileşmesine yol açıyor!

Çok sevdiğiniz kar beyazı tişörtünüz, kullanmaya kıyamadığınız bembeyaz nevresimleriniz birkaç yıkama sonunda grileşmeye mi başladı? Belki de yıkama sırasında yaptığınız hatalar bu grileşmeye zemin hazırlıyordur. İşte çamaşırların grileşmesine yol açan kullanım hataları ve grileşen beyaz çamaşırları beyazlatma yöntemleri!

16 Ekim 2021, Cumartesi 15:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ev işlerinin önemli bir bölümünü çamaşırların temizliği oluşturuyor. Bu bölümün en önemli konularından biri de beyaz çamaşırların beyazlığını koruyacak şekilde yıkanması. Çünkü beyaz kıyafetlerin yıklandıktan sonra grileşmesi sık karşılaşılan sorunlardan biri. Ancak beyazların grileşmesinin en önemli nedenlerinin başında yıkama ve deterjan kullanım hataları geliyor. Gelin bu hatalara birlikte bakalım.

1. Açık renk ne de olsa diyerek beyazları renklilerle yıkamak

1. Açık renk ne de olsa diyerek beyazları renklilerle yıkamak

Beyazların her zaman ayrı bir şekilde yıkanması gerekiyor. Açık renkteki kıyafetlerinizi ne de olsa boya vermez diyerek beyazlarla yıkamayın.

2. Araya karışan küçük çamaşırlar...

2. Araya karışan küçük çamaşırlar...

Aceleyle çamaşır makinesine beyaz kıyafetlerinizi doldururken araya karışan bir minik çorap, belki diğer çamaşırları tümden boyamaz ama beyaz çamaşırlarınızın grileşmesine zemin hazırlar. Bir de unutmayın, çamaşırları yıkamadan önce mutlaka boş çamaşır makinesinin içini kontrol edin. Belki bir önceki yıkamadan kalma küçük bir çamaşır içinde kalmıştır.

3. Çamaşırların yeterince hava almaması, iyi silkelenmemesi

3. Çamaşırların yeterince hava almaması, iyi silkelenmemesi

Açık balkonu olmayan evlerde veya kış aylarında çamaşırlarımızı çamaşır odasında veya evin herhangi bir odasında kurutmak zorunda kalabiliyoruz. Bu da çamaşırların grileşmesine zemin hazırlayabilir. Aynı zamanda kullandığımız yumuşatıcının güzel kokusunu korumasını da engeller. Çamaşırların makineden çıkarıldıktan sonra iyice silkelenmemesi, ardından üst üste sıkışık bir şekilde asılması kumaş dokusunun yeterince hava ve ışık almasını engeller. Beyaz çamaşırlar güneş görecek şekilde rüzgarda kurutulmadığında eski karbeyaz rengini zamanla kaybedebilir. Bu nedenle çamaşırlarınızı mümkün olduğunda gündüz vaktinde, günün en çok ışık aldığı zamanda asmaya gayret edin. Mümkünse odanın penceresini de açın.

4. Suyun sertlik derecesi

4. Suyun sertlik derecesi

Biliyoruz, şebeke suyunun sertlik derecesini değiştirme imkanınız yok ama ne yazık ki suyun sertlik derecesi de çamaşırların grileşmesinde rol oynuyor. Ancak bunu bölgenizdeki suyun derecesine uygun şekilde kullanacağınız deterjan ile çözebilirsiniz. 

Sert sular, deterjanın düzgün bir şekilde karışmasını ve dolayısıyla uygun temizlemeyi önler, çamaşır deterjanının etkililiğini engeller.

Çamaşırlarınızın durumunu koruması daha temiz olması için suyun az kireçli veya kireçsiz olması gerekir. Aksi durumda cihazınızda kireç tortuları birikebilir. Bu da deterjanın çamaşırlara nüfuz etmesini olumsuz etkiler. Çamaşırlarınıza da kireç tortuları yapışmaya başlar. Eğer bulunduğunuz bölgedeki şebeke suyu yüksek bir sertliğe sahipse, kireç öneyici ürünler kullanın. Makine tuzları bu görevi üstlenir. 

Su sertlik derecesi tablosu

Su sertlik derecesi tablosu

Su sertlik derecesini yerel su işletmenizden öğrenebilirsiniz. Suyunuz çok sertse, kireç önleyici özellikte deterjanlar kullanmaya gayret edin. 

 • 0-6dh: Yumuşak
 • 7-8dh: Yumuşak
 • 9-10dh: Orta sertlik
 • 11-12dh: Orta sertlik
 • 13-16dh: Orta sertlik
 • 17-21 dh: Sert
 • 22-30dh: Sert
 • 31-50dh: Sert

5. Deterjanların yanlış muhafaza edilmesi

5. Deterjanların yanlış muhafaza edilmesi

Deterjanlarda bazı ağartıcı ajanlar bulunur. Eğer sıvı ya da toz deterjanlarınızın ağızlarını sıkı bir şekilde kapatmıyorsanız bu ağartıcı ajanlar buharlaşabilir.

6. Yanlış miktarda deterjan kullanmak

6. Yanlış miktarda deterjan kullanmak

Deterjanların makinedeki çamaşırın miktarına uygun ölçüde kullanılmaması, kıyafetlerinizde kireç ve sabun artıklarının birikmesine yol açabilir. Unutmayın, miktarın çok kullanılması çamaşırlarınızın daha temiz olmasını sağlamaz. Bu nedenle deterjanların üzerinde yazan ölçülere sadık kalın. Deterjanların ölçü kaplarını kullanmaya gayret edin.

Peki grileşmiş beyaz çamaşırlarınızı nasıl ağartabilirsiniz?

Peki grileşmiş beyaz çamaşırlarınızı nasıl ağartabilirsiniz?

Sitrik asit tozu veya sirke ile grileşen beyazları ağartma

 • Kireç nedeniyle grileşen beyaz havlularınızı, nevresimlerinizi makinede deterjan yerine az miktarda sitrik asit tozu veya sirke ile tekrar yıkayın. 

Klorlu ağartıcıda bekleyin

 • Grileşmiş havlularınızı 100 ml suya 200 ml klorlu ağartıcı eklenmiş bir kovada iki saat bekleyin. Ardından bakım talimatına uygun olacak şekilde makinenizin ve yıkama talimatının izin verdiği en yüksek sıcaklık ayarında tekrar yıkayın.

Sirkeden destek alın

Sirkeden destek alın

Sirke, geleneksel olarak hijyen sağlamak için ev temizliğinde sık kullanılan ürünlerden biri. Çamaşırlarınızı ağartmak için de sirkeden yararlanabilirsiniz. Sıcak su dolu bir kovaya sirke ekleyin. Çamaşırlarınızı burada en az 1-2 saat bekletin. Ardından ürün kullanım talimatına göre tekrar çamaşır makinesinde yıklayın. 

Ağarıtıcı özel ürünler kullanın

 • Marketlerde grileşmiş beyazları ağartmak için özel ürünler de bulunuyor. Bunları kullanarak grileşen beyaz çamaşırlarınızın beyazlamasını sağlayabilirsiniz. Ancak dikkat edin, bu tür ürünler ciddi kimyasallar içerirler. Bu nedenle bu tür ürünlere çıplak elle dokunmamaya çok dikkat edin. Beyazlatma işlemi yaparken mutlaka elinize bulaşık eldiveni takın. 

Ancak unutmayın, bu işlemlerin sıkça yapılması çamaşırlarınızın ömrünü kısaltabilir, kumaşların yıpranmasına yol açabilir. Bu nedenle çamaşırlarınızın grileşmesine neden olan hatalı uygulamaları baştan yapmamaya gayret edin. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dekorasyonda trend perde renk ve modelleri 2021-2022